logo jihad
پنج شنبه 26 تیر 1399
dividerآرشیو اخبارdividerتقدیر وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از دستاوردهای پژوهشکده در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری
تقدیر وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از دستاوردهای پژوهشکده در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری
تقدیر وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از دستاوردهای پژوهشکده در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری

تقدیر وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از دستاوردهای پژوهشکده در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری

جلوگیری از میلیون ها دلار واردات با فناوری های زیستی کشاورزی

 

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی صبح امروز دوشنبه 27 شهریور 96  از غرفه پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، در این بازدید که دکتر صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و دکتر بهزاد قره یاضی رئیس بخش تحقیقات سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی نیز حضور داشتند، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، اقدامات و دستاوردهای پژوهشکده را برای بازدیدکنندگان تشریح کرد.

لزوم گرایش به سمت محصولات حوزه زیست فناوری

در این بازدید، دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون و رفاه اجتماعی ضمن تقدیر از دستاوردها و محصولات پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و محققان فناوری های زیستی در کشور برای تامین امنیت غذایی اظهار داشت: هنوز آشنایی لازم با سرمایه گذاری در حوزه زیست فناوری وجود ندارد و باید این آگاهی را از طریق همین نمایشگاه ها ایجاد کنیم.

وی افزود: اتصال دانش زیست فناوری به دانش کارآفرینی بسیار مهم است و نیز در زمینه تضمین خرید محصولات کشاورزی از سوی دولت، ما باید به سمت محصولات حوزه زیست فناوری گرایش پیدا کنیم و معافیت های مالیاتی که در این زمینه لحاظ می شود، باید به سمت فناوری های زیستی سوق داده شود.

دکتر ربیعی اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در ایران، عدم وجود اتصال تحقیقات به حوزه سرمایه گذاری است و ما باید تلاش کنیم پژوهش ها و تحقیقات کاربردی خود را به نظام سرمایه گذاری متصل کنیم و دولت هم این آمادگی را دارد و باید گفتمان علمی جامعه نیز در این حوزه به سمت فناوری های زیستی سوق یابد تا حداقل 10 درصد از سهم اشتغال را به حوزه بیوتکنولوژی اختصاص دهیم.

دکتر خوش خلق سیما: جلوگیری از میلیون ها دلار واردات با فناوری های زیستی کشاورزی

دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما با بیان اینکه محققان پژوهشکده، تیمی هستند که بیوتکنولوژی کشاورزی را شکل داده اند، درباره اقدامات و دستاوردهای پژوهشکده در این نمایشگاه، ضمن معرفی سالیکورنیا به عنوان یکی از محصولات پژوهشکده، اظهار داشت: با استفاده از روش های شورورزی و فناوری های نوین، خاک و آب شور دیگر نمی تواند مانعی برای کشاورزی باشد. در این رابطه سالیکورنیا گیاهی گوشتی است که قابلیت کشت در زمین های غیر زراعی و آبیاری با آب دریا را دارد و دارای مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، مس، آهن، منگنز و روی است که از آن به عنوان غذای فراسودمند یاد می شود.

دکتر خوش خلق سیما خاطرنشان کرد: ما در نمایشگاه زیست فناوری حضور پیدا کردیم که نگرانی های مطرح شده در حوزه فناوری های زیستی از جمله محصولات تراریخته را مرتفع نماییم تا کسانی که از منظر سیاسی به این موضوعات نگاه می کنند، آگاهی پیدا کنند.

وی افزود: اقدام دیگر ما کشت بافت سیب است. به خاطر رفع آلودگی از باغ های کشور، از طریق کشت بافت، تلاش می کنیم نهال سالم در اختیار کشاورزان قرار گیرد. در عین حال تنوع زیستی را نیز مدنظر داریم.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی همچنین به کشت بافت به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای پژوهشکده اشاره کرد و گفت: ما اولین پژوهشکده ای هستیم که کشور را از مینی تیوبر سیب زمینی، بی نیاز کردیم در حالی که میلیون ها دلار پول می دادیم که بذر سیب زمینی را وارد کشور کنیم.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی همچنین با اشاره به اینکه کرم ساقه خوار برنج، آفت کلیدی مزارع شالیکاری کشور است و مصرف بالای سموم شیمیایی موجب آلودگی محیط زیست می شود، خاطرنشان کرد: برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار از جمله دستاوردهای پژوهشکده با بهره گیری از مهندسی ژنتیک است.

دکتر قره یاضی: تراریخته ها، دوستدار محیط زیست و سلامت غذایی هستند

در همین رابطه، دکتر قره یاضی، رئیس بخش تحقیقات سازمان مدیریت و برنامه ریزی و رئیس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی درخصوص برنج تراریخته خطاب به وزیر تعاون و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برنج تراریخته مانند گندم بدون آب قایل کشت است و بدون استقاده از سموم قابل حصول است. در حالی که برنج های غیرتراریخته از سموم استفاده می شود و ما قصد داریم سم را از جامعه کشاورزی حذف کنیم و مصرف آب را نیز کاهش دهیم و عملکرد را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه ما جزء اولین کشور در دنیا بودیم که در زمینه برنج تراریخته فعالیت کردیم، افزود: برنج تراریخته و سایر محصولات از این قبیل، دوستدار محیط زیست، محصول بیشتر و سالم تر، مقاوم به خشکی، شوری و آفات و بیماری ها هستند.

همچنین دکتر پژمان آزادی قائم مقام معاونت فناوری اطلاعات در این بازدید دستاوردها و محصولات پژوهشکده بیو تکنولوژی کشاورزی را برای وزیر تعاون و رفاه اجتماعی و بازدیدکنندگان همراه تشریح کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1396-06-27

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 375,715 | بازدید امروز : 25