logo jihad
logo jihad
 یکشنبه 09 بهمن 1401
dividerآرشیو اخبارdividerپژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، میزبان شورای راهبردی تحقیقات شیلات کشور
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، میزبان شورای راهبردی تحقیقات شیلات کشور
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، میزبان شورای راهبردی تحقیقات شیلات کشور

 

 

چهارمین جلسه شورای راهبردی تحقیقات شیلات کشور، عصر روز  دوشنبه 16 آبان ماه 1401، به میزبانی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و در سالن جلسات حوزه ریاست این پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در شورای راهبردی تحقیقات علوم شیلاتی که به ریاست رییس سازمان شیلات ایران تشکیل می شود، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی عضویت دارند.

وظیفه اصـلی این شورا اتخاذ راهبردهای لازم و اثربخش در جهت تسـهیل نفوذ دانش و فنـاوری در حوزه های مرتبـط با شیلات از طریـق هـدایت و بهره گیری از تمام ظرفیت هـای تحقیقـاتی و تولیـدی کشـور و نیز احصـاء اولویت هـای تحقیقـاتی در این حوزه به منظور تحقق برنـامه تحول دولت می باشـد.

دکتر صالحی جوزانی، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی سخنانی در این جلسه ضمن خیرمقدم به اعضای شورا به اهمیت بیوتکنولوژی به عنوان یکی از فناوری های راهبردی موثر بر کشاورزی آینده (در افق ۲۰۵۰) اشاره کرد و گفت: هم اکنون در بین پنج فناوری برتر در دنیا، بیوتکنولوژی با کسب ۳۲ درصد گردش مالی جهانی این فناوری‌ها در رتبه اول قرار دارد.

رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به گردش مالی ۵۵۰ میلیون دلاری بیوتکنولوژی که بیش از ۱۰ درصد آن (۶۰ میلیارد دلار) به بیوتکنولوژی کشاورزی اختصاص دارد، تصریح کرد: اگر بخواهیم با توجه به وسعت و جمعیت کشور، یک درصد این بازار جهانی را کسب کنیم باید سهم خود را از این بازار به ۶۰۰ میلیون دلار برسانیم و البته اگر هدفگذاری ستاد توسعه زیست فناوری در کسب سه درصد بازار جهانی زیست فناوری را مبنا قرار دهیم باید حدود دو میلیارد دلار از بازار جهانی بیوتکنولوژی کشاورزی را در اختیار داشته باشیم.

صالحی جوزانی با بیان اینکه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مکمل مؤسسات پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حوزه فناوری‌های زیستی و نانو است و فلسفه ایجاد پژوهشگاه نیز همین بوده است، افزود: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان هاب توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور در ارتباط با معاونت‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی، ستادهای فناوری، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در زمینه توسعه کاربرد فناوری‌های نو در رفع چالش‌های بخش کشاورزی و منابع طبیعی تلاش می‌کند.

رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه چند زمینه پژوهشی و پروژه تحقیقاتی را به عنوان زمینه های مناسب برای گسترش همکاری‌های تحقیقاتی در حوزه آبزیان و فرآورده های شیلاتی پیشنهاد کرد که از جمله آنها، اصلاح ژنتیکی ماهی قزل‌آلای رنگین کمان، ایجاد بانک ژنتیک ماهیان خاویاری، ردیابی تقلبات در محصولات خاویاری، تعیین جنسیت ماهیان خاویاری، تولید پروتئین هیدرولیز شده از ضایعات ماهی، پرورش زالو، تولید غذا برای لارو و میگو، تولید غذای زنده و بیومس برای تغذیه آبزیان، شناسایی و ردیابی بیماری‌های مهم آبزیان، فرآوری ریزجلبک‌ها، ارایه مشاوره به سازمان شیلات در حوزه ریزجلبک‌ها، تولید آنتی‌بادی‌های منوکلونال علیه پاتوژن‌های بیماری‌های آبزیان، کیت‌های شناسایی عوامل آلاینده، اینترنت اشیاء و هوشمندسازی استخرهای پرورش ماهی بودند.

وی همچنین در ادامه به برخی دستاوردها و طرح های تحقیقاتی مرتبط با شیلات و پرورش آبزیان در پژوهشگاه از جمله استفاده از روش های نوین زیست فناوری در شناسایی، ثبت و حفاظت از ذخایر ژنتیکی برخی از گونه‌های ماهیان با ارزش تجاری و اکولوژیک شامل پروژه‌های تهیه شناسنامه مولکولی و شناسایی در ماهیان آزاد خزری با استفاده از نشانگرهای مولکولی، تهیه شناسنامه مولکولی و ارزیابی ژنتیکی ماهیان مولد کپور ایرانی و ارزیابی ساختار جمعیتی کپور معمولی دریایی و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مولکولی و ثبت ژنتیکی ذخایر مولدین (تجاری) گونه فیل ماهی و تاسماهی سیبری مبتنی بر داده‌های حاصل از توالی یابی ژنوم و برنامه پژوهشی در حوزه شیلات، امیکس‌ها و بیوتکنولوژی جانوری، تولید فرمولاسیون‌های پروبیوتیک و فایتوبیوتیک جایگزین آنتی بیوتیک‌ها و تحقیقات متنوع صورت گرفته در زمینه پرورش جلبک و بررسی اصالت ژنتیکی گونه های دریایی اشاره کرد که مورد استقبال رییس سازمان شیلات کشور قرار گرفت.

در ادامه، مهندس حسینی، رییس سازمان شیلات و دکتر بهمنی، رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و دیگر اعضای شورا نیز با استقبال از توسعه همکاری‌های تحقیقاتی با پژوهشگاه در حوزه شیلات به بیان برخی چالش ها و  نیازهای پژوهشی این حوزه پرداختند.

اعضای شورا پس از برگزاری این جلسه از بخش های مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بازدید کردند که طی آن روسا و اعضای هیات علمی هر بخش توضیحاتی را در خصوص فعالیت‌های انجام شده و تحقیقات در حال انجام ارائه دادند.

 

  

  

  

  

  

  

  

  

 

 

 

خیر: سید علی میربابایی

عکس: حسن سمیعی

 

 

1401-08-17
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 474,470 | بازدید امروز : 67