logo jihad
پنج شنبه 26 تیر 1399
dividerآرشیو اخبارdividerحمایت قاطع معاون رییس جمهور از توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی و استفاده از محصولات تراریخته
حمایت قاطع معاون رییس جمهور از توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی و استفاده از محصولات تراریخته
حمایت قاطع معاون رییس جمهور از توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی و استفاده از محصولات تراریخته

حمایت قاطع معاون رییس جمهور از توسعه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تقدیر از تلاش های محققان زیست فناوری کشور به ویژه اقدامات پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست قدردان و حامی پژوهشگران بیوتکنولوژی کشور است و رفع معضل فزاینده کمبود آب به عنوان 75 درصد مساله محیط زیست ایران را بیش از همه در گرو تحقیقات هدفمند و بهره گیری از این فناوری نوین می‌داند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی، دکتر عیسی کلانتری عصر پنج شنبه در مراسم اختتامیه دومین همایش بین‌المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که در سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد با بیان این که فناوری های نوین به ویژه بیوتکنولوژی می تواند برای مشکلات کشور از جمله بحران آب و مسائل کشاورزی کشور راه حل های موثری ادامه دهد اظهار داشت:  دانش آموختگان زیست فناوری از بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند ولی گاه طوری با آنها برخورد می شود که انگار نامحرم‌اند!

 

وی گفت: از آنجا که محققان ما ارتباط خوبی با جامعه ندارند و اطلاع رسانی در حوزه های علمی ضعیف است برخی با اهداف سیاسی و اقتصادی دیگران را فریب می دهند و باعث عقب ماندگی علمی تحقیقاتی کشور می شوند. نمونه آن برخوردهایی است که با تولید داخلی محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک می شود.

 

معاون رییس جمهور با اشاره به توهین ها و برخوردهایی که با محققان  زیست فناوری کشور به ویژه پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی صورت می گیرد  اظهار داشت: حفظ این سرزمین و استقلال و امنیت آن در گرو توسعه فناوری های جدید است. مطمئنا کسانی می کوشند با سرزنش کردن، تهمت زدن، توهین و ... جلوی این حرکت را بگیرند ولی محققانی مثل خانم دکتر خوش خلق سیما که با 40 سال خدمت به کشور و انقلاب خود را نشان داده اند طبعا کوچکترین توجهی به این تهدیدها نخواهند کرد.  البته بسیاری از مخالفان توسعه این فناوری ها در کشور ضد انقلاب نیستند بلکه دوستانی هستند که اطلاعات ناصحیح دارند از جمله در همین سازمان محیط زیست تا چندی قبل با شما مخالفت می کردند اما مطمئن باشید سازمان حفاظت محیط زیست از این پس قدردان و حامی تلاش های شماست. البته خود شما هم مسوولید که به اولویت های تحقیقاتی توجه کرده و سعی کنید حداقل چند مشکل کشور را که در راس آنها مصرف بی رویه آب است حل کنید و در برابر جوسازی ها و تبلیغات منفی نیز از خود و حقوق مردم دفاع کنید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به تجربه برخی کشورهای اروپایی در مخالفت با محصولات تراریخته تحت پوشش گروه‌های حامی محیط زیست با اهداف اقتصادی و سودجویانه اشاره کرد و گفت: در دهه 1990 وقتی کشتی های حامل ذرت و سویای تراریخته از آمریکا و آمریکای لاتین به اروپا می رسیدند سبزهای اروپا خود را جلوی کشتی ها آویزان می کردند و به بهانه تراریخته بودن محصولات وارداتی علیه آنها تبلیغ می کردند علت آن هم معلوم بود چون در آن زمان تولیدکنندگان اروپایی نمی توانستند با محصولات وارداتی که قیمت تمام شده آنها پایین تر بود رقابت کنند سبزها را تحریک می کردند که علیه محصولات تراریخته وارداتی تبلیغ کنند ولی به مرور که اروپایی ها توانستند فاصله خود را با تولیدکنندگان آمریکایی کم کنند و کشت تراریخته ها در اروپا رونق گرفت دیگر خبری از سبزهایی که خود را جلوی کشتی های واردکننده محصولات تراریخته آویزان می کردند نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم کشاورزی کشور و وضعیت کشاورزان ما بهبود یابد چاره آن پمپاژ  پول نفت و سوبسید به کشاورزان نیست بلکه باید شرایط را برای رقابتی شدن کشاورزی کشور فراهم کنیم. زمانی مشکل کشاورزی ما امکانات مکانیکال بود اما الان مسائل تکنیکال و مکانیکال رفع شده و کشاورزان ما برای رقابت نیاز به بالاترین فناوری ها از جمله بیوتکنولوژی دارند.

 

وزیر اسبق جهاد کشاورزی در ادامه به دیدار خود با حضرت امام (ره) در دوره تصدی وزارت کشاورزی اشاره کرد و گفت: امام در این دیدار امر فرمودند کاری کنید که روستاییان ما که افراد مستضعفی هستند و ضعیت معاششان بهتر شود. دستور امام(ره) به ظاهر یک جمله ساده بود اما جمله ای که به تنهایی هزار کتاب است و برای همان جمله 30 سال است که مبارزه می کنم و هزینه می دهم.

 

وی در خصوص وضعیت کشاورزی کشور گفت: در بین بیش از 230 محصول کشاورزی کشور تنها در یکی مزیت رقابتی خود را حفظ کرده ایم که شاید برای شما جالب باشد که این محصول نه پسته یا زعفران و محصولات مشابه که میوه کیوی است و در سایر محصولات و فرآورده های کشاورزی نمی توانیم رقابت کنیم. در حال حاضر فقط با یارانه و پول نفت است که می توان زندگی کشاورزان را اداره کرد و علت آن این است که از فناوری های نو مثل زیست فناوری که قدرت رقابت در تولید را به کشاورزی ما می دهد استفاده لازم را نکرده ایم.

 

کلانتری در بیان اهمیت استفاده از فناوری های نو به تجربه واردات بذر کلزا اشاره کرد و گفت: مهندس کشاورز دو سال پیش بذر کلزایی را از فرانسه وارد کرد که البته تراریخته هم نبود و میزان برداشت کلزا را که با بذرهای معمول حداکثر 2 تا 2.5 تن است به 4 تا 4.5 تن افزایش داد که تبعا کشاورزان ما با چنین بذری است که می توانند رقابت کنند.

وی همچنین به بیان خاطره ای از بازدید مرحوم آیت االله هاشمی رفسنجانی از مراکز تحقیقات کشاورزی کرج در دوره ریاست ایشان بر مجلس شورای  اسلامی پرداخت و گفت: آیت الله هاشمی سال 63 طی سخنانی در جمع محققان وزارت کشاورزی تاکید کردند که جنگ تحمیلی دیر یا زود به پایان می رسد و باید به فکر احیای نخلستان های خوزستان و آباد کردن ویرانه های جنگ بود. یادم هست در جریان این بازدید در مزرعه ای که در محل ترمینال شهید کلانتری فعلی بود عبای خود را روی زمین پهن کردند و ساعت ها با علاقه و شوق نشستند و از ما خواستند درباره تحقیقات و فناوری های روز کشاورزی برایشان توضیح دهیم. در پایان این بازدید تاکید کردند که برای توسعه تحقیقات پیشرفته  در بخش کشاورزی کشور هر چه لازم است  پیگیری کنم و خودشان بودجه لازم را از مجلس می گیرند.

 کلانتری تصریح کرد: با این حمایت ها  بود که به تدریج تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی ابتدا در قالب یک آزمایشگاه و سپس بخش بیوشیمی و در ادامه مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی که امروز به پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ارتقا یافته در این مجموعه شکل گرفت و رشد کرد.

وی به تجربه تولید برنج تراریخته در کشور اشاره کرد و گفت: در دوره ای که عهده دار وزارت جهاد کشاورزی بودم زمانی که دکتر قره یاضی برای ادامه تحصیل راهی خارج بودند تاکید کردم که در رشته ای کار کند که مشکلی از شالیکاران کشور حل شود و گفتم تا هر زمان که لازم است در موسسه تحقیقات برنج در فیلیپین بماند که بتواند به دانش و مهارت لازم برسد. حاصل تلاشهای چند ساله دکتر قره یاضی هم تولید برنج تراریخته بود.

کلانتری خاطرنشان کرد: مهمترین آفت برنج در شالیزارهای شمال کرم ساقه خوار است که کشاورزان ناچارند 15 تا 20 کیلوگرم سموم کلره را در مزارع بریزند که با توجه به بالا بودن سطح ابهای زیرزمینی بسیاری از این سموم خطرناک و همچنین ترکیبات کودهای نیتراته مورد استفاده در کشاورزی وارد آب مصرفی مردم می شود. برنج تراریخته مقاوم به آفت با رفع نیاز به مصرف سموم ضمن پیشگیری از آلودگی زیست محیطی و به خطر افتادن سلامت کشاورزان و ساکنان شمال کشور هزینه های تولید را هم کاهش می دهد. گزارش دانشگاه علوم پزشکی یزد که سه سال پیش از سوی وزارت بهداشت مامور شده که سلامت غذایی برنج تراریخته را ارزیابی کند نشان می دهد که این محصول از لحاظ آلرژی زایی، بیمایر های گوارشی و ... هیچ تفاوتی با برنج غیرتراریخته ندارد که سند علمی دیگری بر سلامت برنج تراریخته است.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه بحران آب در آینده نزدیک تنها مساله ای است که امنیت و استقلال کشور را به شدت تهدید خواهد

افزود: طبق استانداردهای جهانی کشورهایی که تا 20 درصد از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می کنند مشکلی ندارند ولی کشورهایی که بالای 40 درصد از این منابع را مورد بهره برداری قرار می دهند بالای خطر قرمز و در معرض مخاطرات جدی هستند. در این بین تنها پنج، شش کشور بالای 60 درصد از منابع آب تجدیدپذیر خود استفاده می کنند که ایران با 110 درصد در شرایط کاملا بحرانی است و در صورت ادامه این روند تا 15 سال دیگر آبی در کشور باقی نخواهند ماند.

 

رییس جدید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با رییس جمهور شرط کرده ام که هیچ گاه خودسانسوری نکنم و مسائل علمی و فنی را از مردم پنهان نکرده و ذهن آنها را در برابر آینده پژوهشی کور نکنم. آب در آینده نزدیک تنها مساله ای است که امنیت و پایداری کشور را قویا تهدید می کند و باید برای کنترل این مشکل اقدامی عاجل انجام داد.

 

وی با اشاره به این که هند 33 درصد، چین 29 درصد، اسپانیا 25 درصد و ژاپن 19 درصد از منابع آب تجدیدپذیر خود برداشت می کنند خاطرنشان کرد: در حال حاضر 88 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر در ایران داریم و میزان آب مصرفی در کشور97 میلیارد مترمکعب است.برای رسیدن به حداقل استاندارد 40 درصد بهره برداری از منابع آب تجدیدپذیر باید مصرف آب را به میزان 60 میلیارد متر مکعب در سال کاهش دهیم یعنی آن را به یک سوم میزان فعلی برسانیم که دستیابی به این هدف طی مدت کوتاه 15 سال باقی مانده بدون هدفمند کردن تحقیقات و بهره مندی از دستاوردهای پژوهش و فناوری امکان پذیر نیست

در ادامه مراسم اختتامیه دومین همایش بین‌المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی با حضور معاون رییس جمهور از تلاش های دکتر زینلی، دکتر قره یاضی، دکتر خوش خلق سیما، دکتر تولایی، آیت الله حسینی، دکتر کسری اصفهانی و دکتر حسینی سالکده برای برگزاری این همایش بزرگ سه روزه تقدیر شد.

تقدیر از عوامل اجرایی کنفرانس و همچنین یک آموزگار علاقمند و گروهی از دانش آموزان شهرستان جم استان بوشهر که در زمینه اموزش زیست فناوری طرحی ابتکاری را اجرا کرده بودند از دیگر برنامه های اختتامیه بود.

شرکت کنندگان در این همایش در قطعنامه پایانی با رویکردی آسیب شناسانه به وضعیت فناوری زیستی در کشور حمایت همه جانبه دولت از محصولات و خدمات دانش بنیان زیست فناوری، رفع موانع پیش روی تولید داخلی محصولات بیوتکنولوژی از جمله محصولات تراریخته ، ایجاد امنیت همه جانبه برای دانشمندان کشور از جمله حوزه بیوتکنولوژی و جلوگیری از امنیتی شدن موضوعات و اختلاف نظرهای علمی، جایگزینی محصولات زیستی به ویژه در برنامه های تغذیه تلفیقی کشاورزی، تسریع در تصویب قانون جدید ثبت اختراعات در راستای حمایت از سرمایه گذاری در تولید محصولات زیست فناوری، استرداد فوری لایحه حفاظت و بهره برداری از ذخایر ژنتیک و اصلاح آن با توجه به پیشنهادهای کارشناسی انجمن های علمی مرتبط ، تسریع در تصویب و ابلاغ سند ملی بازنگری شده و بروزرسانی شده  زیست فناوری و بروزرسانی آن را که پس از دو سال کار کارشناسی بیش از دو سال است که در انتظار تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است خواستار شدند.

 دومین همایش بین‌المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران از هفتم تا نهم شهریور ماه با حضور بیش از هزار و 200 دانشمند، متخصص، پژوهشگر و دانشجوی حوزه های مختلف زیست فناوری از داخل و خارج کشور برگزار شد. در این گردهمایی بزرگ علمی که در محل موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد علاوه بر ارائه 24 سخنرانی کلیدی، 56 سخنرانی برگزیده و 950 پوستر زمینه تبادل اطلاعات و دستاوردهای علمی بین دانشمندان داخلی و خارجی فراهم شد.

انعکاس خبر در آیکون های زیر: 

                      

 

عکس:سینا معتمدراد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1396-06-09
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 375,716 | بازدید امروز : 26