logo jihad
logo jihad
جمعه 28 مرداد 1401
dividerآرشیو اخبارdividerهمایش یکروزه انتقال یافته ها و تجارب موفق در کشت ذرت و سایر گیاهان علوفه ای جایگزین کم آب بر برگزار شد
همایش یکروزه انتقال یافته ها و تجارب موفق در کشت ذرت و سایر گیاهان علوفه ای جایگزین کم آب بر برگزار شد
همایش یکروزه انتقال یافته ها و تجارب موفق در کشت ذرت و سایر گیاهان علوفه ای جایگزین کم آب بر برگزار شد

 


همایش یکروزه انتقال یافته ها و تجارب موفق در کشت ذرت و سایر گیاهان علوفه ای جایگزین کم آب بر به کارشناسان و بهره برداران استان های مختلف کشور با حضور اعضای هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در پیشوای ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، تامین علوفه و خوراک دام در شرایط تغییر اقلیم و بحران آب و هزینه های کلان تامین نهاده های دامی به یکی از چالش های اساسی دولت برای تامین امنیت غذایی کشور تبدیل شده است. کاهش مصرف و افزایش بهره وری آب و سایر نهاده های کشاورزی، تولید علوفه های جایگزین کیفی و کم آب بر و تولید علوفه سالم با ارزش غذایی بالا از دغدغه های همیشگی مسئولان وزرات جهاد کشاورزی بوده است. 
در همین راستا و به منظور انتقال یافته ها و تجارب موفق مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری در کشت ذرت و سایر گیاهان علوفه ای جایگزین کم آب بر، معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران، دفتر غلات و محصولات اساسی و مجتمع کشاورزی دامپروری صالحی صفاری، همایش یک روزه ای را برای کارشناسان و بهره برداران استان های مختلف کشور در ورامین و پیشوا برگزار کردند.
در این همایش ترویجی که با هماهنگی معاونت زراعت، دفتر غلات و محصولات اساسی و مرکز تحقیقات استان تهران در ورامین و با همکاری مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری در پیشوا برگزار گردید، آخرین تجارب و یافته های این مجتمع تولیدی موفق در حوزه تولید گیاهان علوفه ای به ویژه ذرت، روش های صرفه جویی در مصرف آب، افزایش بهره وری نهاده ها و افزایش ماده خشک و کیفیت علوفه و کاهش آلاینده هایی که هنگام برداشت وارد محصول می‌شود، همچنین روش صحیح تهیه سیلو ذرت به کشاورزان و دامداران استان های مختلف کشور انتقال یافت. 
در این کارگاه، همچنین در خصوص ماشین آلات آماده سازی بستر بذر، کاشت و تجهیزات برداشت ذرت و سیلو توضیحات جامعی توسط مهندس صفاری و کارشناسان فنی مجموعه ارایه شد. همچنین سخنرانی هایی توسط مهندس عزیز کریمی، مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارتخانه، اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در خصوص ارقام جدید ذرت، دکتر صلاحی اردکانی، رئیس مرکز تحقیقات استان تهران و کارشناسان فنی مجموعه ارایه و در پایان جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید.
به زعم کارشناسان با اجرای صحیح و ترویج کشت های متمرکز  قراردادی با هدف تولید خوراک با ارزش غذایی مطلوب برای دام و به حداقل رساندن آلاینده ها و سموم، همچنین صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب و آسیب کمتر به خاک و زمین های زراعی امکان بهره برداری بهینه از منابع میسر خواهد شد.
در این همایش ترویجی یک روزه دکتر بابک ناخدا، رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی و دکتر حسین قنواتی، رئیس بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم که با سازمان جهاد کشاورزی و ترویج استان البرز و مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری همکاری نزدیکی دارند، حضور داشتند.

 

 

 

  

                                            

 

 

 

1401-05-03
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 456,154 | بازدید امروز : 101