logo jihad
logo jihad
جمعه 28 مرداد 1401
dividerآرشیو اخبارdivider هشتمین جلسه کارگروه اطلاعات توالی دیجیتال در منابع ژنتیکی برگزار شد
  هشتمین جلسه کارگروه اطلاعات توالی دیجیتال در منابع ژنتیکی برگزار شد
هشتمین جلسه کارگروه اطلاعات توالی دیجیتال در منابع ژنتیکی برگزار شد

 

  هشتمین جلسه کارگروه اطلاعات توالی دیجیتال در منابع ژنتیکی در روز چهارشنبه 11 خردادماه با حضور متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه به صورت مجازی برگزار شد.    

 

    به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، نظر به اینکه موضوع اطلاعات توالی دیجیتال و تسهیم عادلانه و منصفانه مزایای حاصل از آن در دستور کار پانزدهمین اجلاس‌ متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی قرار دارد، کارگروهی با همین نام ذیل مرجعیت ملی کنوانسیون تنوع زیستی و با مسئولیت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تشکیل شده که تاکنون هشت جلسه رسمی برگزار کرده است. با توجه به اینکه چهارمین جلسه گروه کاری چارچوب تنوع زیستی پس از 2020، 31 خرداد تا 5 تیر ماه سال جاری در کشور کنیا برگزار خواهد شد و سند مربوط به اطلاعات توالی دیجیتال نیز در این جلسه بررسی خواهد شد، بررسی این سند که قبلا به اعضای کارگروه ارسال شده بود، در هشتمین جلسه این کارگروه که صبح امروز برگزار شد، صورت گرفت. در این جلسه به دسترسی آزاد و رایگان به اطلاعات توالی دیجیتال در سطوح مختلف بیان ژن از ژنوتیپ تا فنوتیپ جهت استفاده در حوزه تحقیق و نواوری تاکید شد. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه اطلاعات توالی دیجیتال بیشتر نقش استفاده کننده (user) از اطلاعات توالی دیجیتال موجود در بانک های اطلاعاتی را دارد، تاکید شد که کمترین سطح اطلاعات مشتمل بر اطلاعات سطح DNA و RNA که منطبق با تعریف منابع ژنتیکی در کنوانسیون تنوع زیستی، قابل توارث هستند، مورد تاکید مذاکره کنندگان از طرف جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. گفتنی است که کارگروه اطلاعات توالی دیجیتال در آبان ماه 1400 ذیل مرجعیت ملی کنوانسیون تنوع زیستی و به ریاست دکتر گلکاری، رییس وقت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و دبیری دکتر کهک آغاز به کار کرد. در سال جاری نیز هفتمین و هشتمین جلسه این کارگروه نیز به ریاست دکتر صالحی جوزانی و حضور متخصصان مرتبط از جمله دکتر گلکاری و دبیر کارگروه در سال جاری به صورت مجازی برگزار شد. موضوع اشتراک عادلانه و منصفانه منافع حاصل از استفاده از اطلاعات توالی دیجیتال در منابع ژنتیکی از مباحث مهم مطرح در مذاکرات ذیل کنوانسیون تنوع زیستی است که در پانزدهمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی که در سال جاری در کشور چین برگزار خواهد شد، تعیین تکلیف خواهد شد. از این رو متخصصان کشورمان با محوریت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی جهت تعیین مواضع ملی در این کارگروه گرد هم امده اند تا مواضع ملی را با در نظر گرفتن جوانب امر تعیین کنند. این جلسات جهت بررسی اسناد مربوطه ادامه خواهند داشت.    

 

 

1401-03-10
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 456,154 | بازدید امروز : 101