logo jihad
logo jihad
جمعه 28 مرداد 1401
dividerآرشیو اخبارdividerپژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، میزبان نشست مشترک خانواده جهاد کشاورزی گیلان و سازمان انرژی اتمی
پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، میزبان نشست مشترک خانواده جهاد کشاورزی گیلان و سازمان انرژی اتمی
پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، میزبان نشست مشترک خانواده جهاد کشاورزی گیلان و سازمان انرژی اتمی

 


 
نشست مشترک روسای موسسه های پژوهشی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی مستقر در گیلان با معاون سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه، 4 خرداد به میزبانی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی پزوهشگاه بیبوتکنولوژی کشاورزی، دکتر صالح محمدی، رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان طی سخنانی در این نشست، ضمن ارائه آماری از ظرفیت ها و توانمندی های استان گیلان در حوزه تولید محصولات کشاورزی و پژوهش های مرتبط، فناوری هسته ای را یکی از نوآورانه ترین فناوری هایی دانست که می تواند در بخش کشاورزی موثر باشد..
وی با اشاره به اهمیت ایجاد مرکزی برای تحقیقات کشاورزی هسته ای در گیلان، استفاده از فناوری هسته ای را در مباحثی همچون امنیت و اقتدار غذایی، افزایش تولید و سلامت محصولات کشاورزی، اصلاح و تعادل آب و خاک و کاهش مصرف کودهای شیمیایی، کنترل آفتها و بیماریها، سلامت غذایی، تغییرات اقلیمی، مبارزه با قحطی و گرسنگی و نیز کاهش مصرف آب ضروری ارزیابی کرد.
دکتر سید پژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها هم در سخنانی با اشاره به ظرفیت های بالای فناوری هسته ای، حوزه کاربرد پرتوها را حوزه ای اقتصادی شده و درآمدزا توصیف کرد و بر تقویت رویکرد اقتصادی کردن فعالیت ها، ارتباط گسترده تر با مردم برای تبیین مزیت های کاربرد پرتوها در حوزه های سلامت، کشاورزی و محیط زیست، گسترش پیوند با مراکز تحقیقاتی و تجاری و بخش خصوصی، توجه به اقتصاد مقاومتی و نگاه به تولید تاکید کرد.
وی با اشاره به تدوین سند جامع راهبردی توسعه هسته‌ای کشور که یکی از بخشهای مهم آن حوزه محصولات کشاورزی است از ایجاد مجموعه های سامانه های پرتودهی در مناطقی از کشور خبر داد و استان گیلان را یکی از این مناطق برشمرد که به زودی سامانه پرتودهی در آن اجرایی خواهد شد..
معاون سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد بسترهای مناسب برای پیشبرد فعالیتهای تحقیقاتی روی هر محصول کشاورزی و نیز دریافت مشورت از نخبگان برای راه اندازی سامانه گیلان، تکنیک پرتودهی را دارای ظرفیت بالا برای همکاری های مشترک به ویژه در مباحثی مانند هضم پذیری نهاده های دامی، کاهش آلودگی های زیست محیطی، پسابها و پسماندها، صرفه جویی در مصرف آب و کنترل آفتها دانست و در زمینه امضای تفاهم نامه برای اجرایی کردن فرایندهای تحقیقاتی و تعریف پروژه های مشترک، اعلام آمادگی کرد.
دکتر عباسی مژدهی، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان، دکتر شناور ماسوله، رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و دکتر آزادی گنبد، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز از دیگر سخنرانان این نشست بودند که در سخنان خود با تاکید بر اهمیت امنیت غذایی، ضرورت کاهش وابستگی به واردات محصولات کشاورزی و همچنین پتانسیل های بالای تحقیقاتی در گیلان، آمادگی خود را برای همکاری های پژوهشی مشترک میان حوزه های گوناگون کشاورزی گیلان و سازمان انرژی اتمی در راستای ارتقای کمی و کیفی محصولات کشاورزی با به کارگیری فناوری هسته ای اعلام کردند.

 

 

 

  

  

 

 

 

 

1401-03-07
منبع : روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 456,154 | بازدید امروز : 101