logo jihad
چهارشنبه 30 خرداد 1397
dividerآرشیو اخبارdividerسخنرانی دکتر شریعت پناهی در کنفرانس بین المللی کشت بافت و سلول
سخنرانی دکتر شریعت پناهی در کنفرانس بین المللی کشت بافت و سلول
سخنرانی دکتر شریعت پناهی در کنفرانس بین المللی کشت بافت و سلول

ارائه گزارش سفر دکتر شریعت پناهی در کنفرانس بین المللی کشت بافت و سلول

سخنرانی عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی درباره گزارش سفر و ارائه مقاله در کنفرانس بین المللی کشت بافت و سلول، روز یکشنبه، 29 مردادماه 96 با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان در محل سالن آمفی تئاتر پژوهشکده برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و ترویج یافته­ ها، دکتر مهران شریعت پناهی با تشریح سفر خود به اتریش و ارائه مقاله در کنفرانس وین که در روزهای پنجم تا ششم تیرماه سال جاری برگزار شد، ضمن تشکر از حمایت های پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به خاطر فراهم کردن فرصت حضور در کنفرانس های بین المللی اظهار داشت: در زمینه حمایت از محققان برای حضور در کنفرانس های بین المللی، وقفه ای ایجاد شده بود که خوشبختانه طی سه چهار سال اخیر، این روند بار دیگر رونق یافته است.

وی در گفتگو با روابط عمومی پژوهشکده گفت: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، فارغ از سهمیه ای که سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای پژوهشگران درنظر گرفته (یعنی به ازای هر 20 محقق، یک نفر)، از بودجه خودش از بسیاری محققان برای حضور در سمینارهای بین المللی حمایت کرده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه حضور اینجانب در کنفرانس سال جاری (2017)، پیرو اولین کنفرانس In vitro در سال 2016 بوده است، تصریح کرد: از فوریه 2016 تصمیم گرفته شد کنفرانس های In vitro سالانه به صورت تخصصی در وین برگزار شود که طی دو سال گذشته، اینجانب به عنوان سخنران حضور داشتم که امسال، 28 سخنرانی تخصصی طی دو روز به طور فشرده ارائه شد.

رئیس بخش کشت بافت و سلول پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی درباره کنفرانس های تخصصی بین المللی خاطرنشان کرد: از ویژگی های کنفرانس های تخصصی بین المللی، حضور تعداد محدود اما متخصص، حضور کمپانی های مرتبط و ارائه مباحث به صورت تخصصی است. اینها مواردی است که معمولا در کنفرانس های داخلی رعایت نمی شود. از این رو، به نظر می رسد کنفرانس های داخلی در ایران را نیز باید تخصصی تر برگزار کنیم و تعداد روزها را کاهش دهیم و همچنین موازی با سایر کنفرانس های مشابه نباشد. این امر موجب می شود هم شرکت کنندگان، استفاده مناسب تری از سمینار داشته باشند و هم جلسات غنی تر برگزار شود. در این رابطه، تمام سخنرانان کنفرانس وین، مدیر گروه های تحقیقاتی بودند و سابقه چندین ساله در حوزه تخصصی خودشان داشتند.

وی با اشاره به سخنرانی ارائه شده در این کنفرانس گفت: عنوان مقاله اینجانب، «ارزیابی سیستم های مختلف نرزایی (آندروژنز) در فلفل دلمه ای» بود که نتایج تحقیقات انجام شده توسط گروه پژوهشی مان در ایران، ارائه شد. درپانل هاپلوئیدی و در خصوص تکنیک های مختلف هاپلوئیدی از 4 سخنران تنها ایشان برای ارائه مقاله در زمینه آندروژنز و میکروسپور انتخاب شده بود .

عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اینکه 98 درصد از بذور مصرفی سبزیجات در کشور ما وارداتی است، گفت: تولید بذور در کشور، کار ساده ای نیست و باید حدود سه چهار دهه، کار تحقیقاتی انجام دهیم و لاین های والدینی خوب پیدا کنیم. با این سیستم هاپلوئیدی، میانبر می زنیم و از بسیاری بذرهای هیبریدی، به لاین های والدینی می رسیم که این لاین ها برای مناطق مختلف کشور، قابل ارزیابی است.

دکتر شریعت پناهی تصریح کرد: ما سیستم تولید لاین را دارا هستیم و در بحث تجاری سازی به معاونت فناوری هم اعلام کرده ایم که توانایی لازم برای این کار وجود دارد و از طریق رسانه ها نیز اطلاع رسانی شده اما مشکل اینجاست که شرکت ها غالبا وارد کننده بذر هستند و درآمد زیادی از واردات بذر دارند بنابراین تولید آن، ریسک و هزینه خاص خود را دارد و به تدریج توجیه می شوند که خودشان تولیدکننده باشند.

وی افزود: توصیه ما این است سازمان های بزرگی که دارای امکانات هستند، از تحقیقات در زمینه تولید بذر حمایت کنند تا بتوانیم این سیستم را به تدریج انتقال دهیم چراکه با شروع فرایند تولید، درصدی از واردات کاهش می یابد. البته ما موافق سیستم خودرو و ایجاد انسداد نیستیم بلکه باید رقابت ایجاد کنیم تا شرکت های خارجی نیز محصولات خود را ارائه کنند و با افزایش کیفیت، سبزی­کار و صیفی­کار، خودشان قدرت انتخاب داشته باشند.

عضو هیات علمی پژوهشکده درباره دستاوردهای حاصل از شرکت در این کنفرانس نیز اظهار داشت: در دومین کنفرانس وین، چکیده دستاوردهای چند سال گذشته و تکنولوژی های نوین در آزمایشگاه ها در عرصه کشت بافت و سلول ارائه شد. همچنین آگاهی از اینکه بسیاری از فرایندهای کشت بافت و سلول، پیچیده و از نظر ژنتیکی در حال شناسایی است، و شیوه هایی که می تواند بازدهی کشت بافت و سلول را ارتقا دهد، از جمله دستاوردهای این کنفرانس بود. همچنین افزایش تولید و کاهش هزینه ها، روان سازی فرایندها، و نتایج سرمایه گذاری در تحقیقات بر فروش تکنولوژی و مواد شیمیایی موثر از دیگر نکات قابل توجه کنفرانس وین به شمار می رود.

دکتر شریعت پناهی خاطرنشان کرد: درصد زیادی از شرکت کنندگان در کنفرانس امسال و سال گذشته در وین، کمپانی های مطرح در حوزه کشت بافت و سلول یا نمایندگان و مشاوران علمی آنها بودند و شناسایی محققان و دستاوردهای آنها در کنفرانس های بین المللی توسط این کمپانی ها صورت می گیرد در حالی که در ایران، حضور پررنگ شرکت های این حوزه را شاهد نیستیم و یا تنها در حاشیه سمینارها حضور می یابند که این رویکرد، نیازمند بازنگری است.

عکس: سینا معتمدراد

 

 

 

 

 

 

  

منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 265,010 | بازدید امروز : 119