logo jihad
پنج شنبه 29 مهر 1400
dividerآرشیو اخبارdividerعضو هیات علمی پژوهشگاه عنوان کرد: ظرفیت‌های عظیم اشتغال ‌زایی و درآمدزایی در حوزه کشت بافت و به نژادی گیاهی
عضو هیات علمی پژوهشگاه عنوان کرد: ظرفیت‌های عظیم اشتغال ‌زایی و درآمدزایی در حوزه کشت بافت و به نژادی گیاهی
عضو هیات علمی پژوهشگاه عنوان کرد: ظرفیت‌های عظیم اشتغال ‌زایی و درآمدزایی در حوزه کشت بافت و به نژادی گیاهی

 

عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به وجود ظرفیت‌های عظیم اشتغالزایی و درآمدزایی در حوزه‌های مختلف کشت بافت و به نژادی گیاهی تاکید کرد در صورت توسعه متوازن این حوزه‌ها و تنوع بخشی به محصولات و روش های مورد استفاده می‌توان زمینه اشتغال پایدار صدها فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف کشاورزی و زیست فناوری و صرفه‌جویی عظیم ارزی در کشور را فراهم کرد.  

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر پژمان آزادی که در دومین دوره از سلسله وبینارهای تخصصی کارآفرینی و فرصتهای ویژه شغلی در حوزه‌های زیست‌شناسی، زیست پزشکی و کشاورزی در خصوص ظرفیتهای تجاری سازی و کارآفرینی در حوزه کشت بافت سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: در حوزه کشت بافت زمینه‌های متنوعی برای تولید، اشتغال و درآمدزایی وجود دارد مثل تولید ارقام جدید، بذور مصنوعی، عاری از ویروس‌‌سازی، ریزازدیادی و هاپلوئیدی، ریزازدیادی و تکثیر انبوه نهال و تولید متابولیت‌های ثانویه دارویی که متاسفانه تنها بخش کوچکی از ظرفیت‌های بالقوه موجود در زمینه ریزازدیادی فعال شده و نسبت به سایر زمینه‌های موجود غفلت شده است.
وی با اشاره به تجاری‌سازی محصولات و خدمات متنوع بیوتکنولوژی در حوزه‌های مختلف دارویی، صنعتی، کشاورزی، غذایی و بیوانفورماتیک اظهار داشت: زیست فناوری کشاورزی با این که در سطح جهانی همپا با حوزه‌های دیگر  رشد داشته ولی در کشور ما فاصله زیادی  بین این بخش و زمینه‌های دارویی و صنعتی وجود دارد و این در حالی است که در تولید بسیاری از مهمترین محصولات باغی در رتبه‌های اول تا دهم دنیا هستیم و انتظار می‌رود که در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی هم موقعیت ویژه‌ای داشته باشیم.
آزادی در ادامه با اشاره به قدمت ۵۰ ساله تکنیک‌های تجاری کشت بافت  و روش ها و کاربردهای متنوع کشت بافت اظهار داشت: براساس آخرین آمارهای موجود، حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان در حوزه ریزازدیادی در کشور فعالیت دارند که پتانسیل بالقوه اشتغال ‌زایی و درآمدزایی این بخش، چندین برابر میزان موجود است. از طرف دیگر در حوزه‌های مهم و درآمدزای دیگر کشت بافت مثل تولید ارقام و بذر هیبرید و متابولیت‌های ثانویه اساسا شرکت فعالی وجود ندارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: در مدیریت تولید تجاری محصولات کشت بافت، مدیریت زمان تحویل گیاه، اصالت گیاه و قیمت رقابتی  از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است و این در حالی است که ۶۰ تا ۸۰ درصد هزینه‌های تولید مربوط به نیروی انسانی است که ضرورت توجه به تربیت نیروی انسانی متخصص در این بخش را نشان می‌دهد، در این راستا در شتابدهنده کشت بافت، بحث مهارت آموزی در حوزه تجاری کشت بافت را در دستور کار داریم.

  
  مدیر شتابدهنده کشت بافت ژاتاک در ادامه سخنرانی خود با اشاره به دشواری‌ها و مشکلات متعدد کشت بافت تجاری در کشور از قبیل مسأله تامین سرمایه اولیه و دستیابی به پروتکل تکثیر، کیفیت پایین تولید، تامین منبع اولیه گیاه، واردات بی رویه و عدم اطمینان به شرکت‌های داخلی به دلیل عملکرد نامناسب برخی شرکت‌ها اظهار داشت: رفع این مشکلات مستلزم بهره‌مندی از واحدهای مناسب  تحقیق و توسعه، افزایش کیفیت و تنوع بخشی به تولیدات، انتقال فناوری و بازاریابی مناسب است.
آزادی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های بالای موجود در زمینه تولید بذور هیبرید و پیش‌بینی بازار ۳۵ میلیارد دلاری آن در سال ۲۰۲۶ گفت: در حال حاضر ۷۲ درصد فضای گلخانه‌های کشور به کشت سبزی و صیفی اختصاص دارد و در عین حال حدود ۹۸ درصد بذور هیبرید سبزی و صیفی‌جات کشور وارداتی است؛  لذا فرصت خوبی برای فعالیت در زمینه تولید بذور سبزی و صیفی در کشور وجود دارد. 
وی با بیان اینکه فرصتها و ظرفیت‌های عظیم دیگری هم در حوزه‌هایی مثل کشت درون شیشه‌ای گیاهان دارویی، به نژادی درون شیشه‌ای  و تولید متابولیت‌های ثانویه وجود دارد  اظهار داشت: شتابدهنده ژاتاک (Zhatac) آمادگی دارد از ایده‌ها و طرح‌های مختلف تجاری در حوزه‌های مختلف کشت بافت حمایت کرده و با در اختیار قرار دادن تجربیات  خود و جلب سرمایه‌گذاران به شرکت‌های نوپا در این حوزه کمک کند. 

 آزادی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی از فعالیت‌های شتابدهنده از اعلام فراخوان رسمی این مجموعه در آینده نزدیک خبر داد.

در این وبینار که روز سه شنبه، 13مردادماه برگزار شد، علاوه بر دکتر آزادی، دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و دکتر مصطفی بغدادی، مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی هم در خصوص فرصت های کارآفرینی موجود در حوزه سلول‌های بنیادی و نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه زیست بوم کارآفرینی سخنرانی کردند. 
در ابتدای این وبینار، مهندس مهیار رفعتی، نماینده اتحادیه انجمن‌های علوم کشاورزی کشور و دبیر اجرایی سلسله وبینارهای تخصصی کارآفرینی و فرصتهای ویژه شغلی در حوزه‌های زیست‌شناسی، زیست پزشکی و علوم کشاورزی هم در سخنانی با اشاره به استقبال بالای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جوان از  این دوره  که به همت اتحادیه و با همکاری ستاد ویژه توسعه زیست فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود، یاد و خاطره زنده‌یاد دکتر بهزاد قره‌یاضی، استاد فقید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پدر بیوتکنولوژی کشاورزی کشور را که نقش ویژه‌ای در راه‌اندازی و تداوم برگزاری این دوره‌ها داشته گرامی داشت.

 

  

 

 

1400-05-15
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 411,657 | بازدید امروز : 20