logo jihad
شنبه 03 مهر 1400
dividerآرشیو اخبارdividerوبینار آموزشی " فرایندهای تجاری سازی فناوری و انتقال آن با تدریس عضو هیات علمی پژوهشگاه برگزار شد.
وبینار آموزشی
وبینار آموزشی " فرایندهای تجاری سازی فناوری و انتقال آن با تدریس عضو هیات علمی پژوهشگاه برگزار شد.

 

دوره آموزشی " فرآیندهای تجاری سازی فناوری و انتقال آن" ویژه اعضای هیات علمی، محققین، مدیران و کارشناسان مراکز رشد و نوآوری، کارشناسان امور پژوهشی و تجاری سازی از سلسله دوره‌های آموزشی مدیریت فناوری در بخش کشاورزی از سوی دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره)، به صورت وبیناری برگزار شد.

 

این دوره آموزشی در بخش اول با عنوان چالش ها و نیازهای فناورانه بخش کشاورزی توسط دکتر محمد رضا صفرنژاد عضو هیات علمی  موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور و معاون دفتر امور فناوری در بخش دوم با عنوان فرآیندهای تجاری سازی فناوری توسط دکتر غلامرضا صالحی عضو پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی مدیر کل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در بخش سوم با عنوان روش های انتقال فناوری توسط خانم مهندس الهام رضایی رئیس گروه برنامه ریزی فناوری و در بخش چهارم با عنوان بسترهای تجاری سازی فناوری،   توسط دکتر غلامرضا صالحی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مدیر کل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ارائه شد.
 
تبیین و ترویج مبانی فرهنگی تجاری سازی، توسعه فناوری و انتقال نوآوری‌های حاصل از پیشرفت‌های علمی از طریق فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به بنگاه‌های تجاری در سازمان و واحد های تابعه از جمله اهداف این دوره آموزشی بود.

دکتر صالحی جوزانی عضو پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان در بخشی از سخنان خود ضمن ارائه مطلبی پیرامون تجاری سازی و فرآیندها، توجه به تجاری سازی را برای رسیدن به اهداف سازمان  با تکیه بر رسالتی که برای دفتر تعیین شده است مهم دانست.
وی افزود: استفاده از توان اعضای هیأت علمی، محققان، پژوهشگران و کارشناسان  در موسسات و مراکز تحقیقاتی به منظور اجرای راهبرد تحقیق برای توسعه، تکمیل زنجیره تحقیقات کاربردی فناوری محور در دستور کار این دفتر است

دکتر صالحی با بیان این مطلب که تقویت و توسعه تجاری سازی فناوری های سازمان از دیگر اهداف مهم این دفتر است خاطر نشان ساخت: توسعه و ترویج نوآوری باز، افزایش تعداد مراکز نوآوری و مراکز رشد واحدهای فناور و افزایش همکاری ها با بخش خصوصی برای تجاری سازی دستاوردها را بطور جدی دنبال خواهیم کرد.

 در بخش دیگر این وبینار چالش های بخش کشاورزی در حوزه فناوری ، آشنایی با  انواع دستاوردهای تحقیقات در بخش پژوهشی،فرآیند مدیریت فناوری کشاورزی، روش های انتقال فناوری؛ تجاری سازی تحقیقات، رویکرد تجاری سازی، زنجیره ارزش در تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی،وضعیت تجاری سازی  فناوری های سازمان تات، نظام نوآوری و فناوری در راهبرد تحقیق برای توسعه و گزارش پیگیری راه اندازی پایلوت های توسعه فناوری در بخش کشاورزی،  اهمیت قرارداد های انتقال فناوری از دیدگاه حقوقی و علمی و فنی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین  ضوابط انتقال فناوری در مصوبات هیات امنا و بویژه دستورالعمل واگذاری فناوری با تاکید  بر بهره مندی اعضاء هیات علمی از «شیوه نامه فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت» به عنوان ابزاری موثر در  انتفال فناوری به بخش خصوصی ؛ وضعیت شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی کشور و اقدامات در جهت افزایش واحدها و هسته های فناور، گزارش اقدامات توسعه ای پلتفرم های تجاری سازی فناوری های کشاورزی مثل مراکز رشد، مراکز نوآوری، پهنه های فناوری  و پارک علم وفناوری کشاورزی  در سازمان، از دیگر موضوعات مورد بحث در این وبینار بودشایان ذکر است 203 فراگیر در این وبینار حضور یافتند و پیرامون موضوعات ارائه شده توسط مدرسان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

1400-04-28

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 409,421 | بازدید امروز : 77