logo jihad
شنبه 03 مهر 1400
dividerآرشیو اخبارdividerاجرای طرح مشترک دستیابی به دانش فنی کشت اقتصادی و ریزجلبک دونالیلا و فرآوری آن
اجرای طرح مشترک دستیابی به دانش فنی کشت اقتصادی و ریزجلبک دونالیلا و فرآوری آن
اجرای طرح مشترک دستیابی به دانش فنی کشت اقتصادی و ریزجلبک دونالیلا و فرآوری آن

 

طرح تحقیقاتی مشترک دستیابی به دانش فنی کشت اقتصادی ریزجلبک دونالیلا در سیستم های باز و فرآوری بهینه آن برای کاربرد در خوراک دام، طیور و آبزیان با همکاری محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اجرا می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، قرارداد اجرای این طرح تحقیقاتی مشترک روز یکشنبه بیست تیرماه سال جاری در محل موسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران  به امضای دکتر گلکاری، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ، دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و دکتر اسماعیل خانیان رییس موسسه تحقیقات علوم دامی رسید.

دکتر صابر گلکاری در مراسم امضای تفاهم‌نامه اجرای این طرح تحقیقاتی مشترک با استقبال از این قبیل قراردادهای همکاری گفت: اینگونه همکاری ها می تواند در نهایت به هم افزایی و همسویی موسسات تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منجر شده و در سطح کلان توسعه کشاورزی را به ارمغان آورد.

وی ادامه داد: از آنجا که سعی ما بر گسترش فعالیت های پژوهشگاه است، به نظر می رسد بتوان پروژه های بیشتری برای آینده تعریف و در قالب همکاری ، آن ها را اجرا کرد.

دکتر بهمنی، رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور که میزبان این برنامه بود نیز ضمن تاکید بر لزوم همکاری­های مشترک بین مجموعه های تحقیقاتی گفت: در ارتباط با زایدات و ضایعات حاصل از آبزیان، فعالیت های قابل توجهی توسط محققان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی انجام گرفته که می تواند سرمنشا پژوهش های مشترک دیگری باشد.

وی افزود: اگرچه در این موسسه، بخش بیوتکنولوژی به صورت مجزا فعالیت می‌کند، اما سایر بخش ها نیز به تناسب کاری که انجام می‌دهند از مسیر بیوتکنولوژی گذر می­کنند.

بهمنی، فضای حال حاضر عرصه تحقیقات کشاورزی را برای همکاری های مشترک بین موسسات و مجموعه های تحقیقاتی، بسیار مثبت ارزیابی و آمادگی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی را برای برگزاری نشست های تخصصی با موسسه تحقیقات علوم دامی و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، برای رسیدن به اهداف مشخص، اعلام کرد

 وی پس از ارائه گزارشی مختصر از تاریخچه و مراکز و پژوهشکده های زیرمجموعه موسسه اعلام کرد: معمولا ضایعات حاصل از بخش شیلات و آبزیان بین 35 تا 45 درصد برآورد می شود که گاهی این ضایعات ارزشی برابر و یا حتی بیشتر از خود ماهی دارد. بنابراین می توان با تعریف پروژه های همکاری و فعالیت های مشترک، از این پتانسیل به نحو احسن بهره برد.

در ادامه، دکتر اسماعیل خانیان، رییس موسسه تحقیقات علوم دامی هم با اشاره به اینکه موسسات تحقیقاتی، در یک زنجیره قرار گرفته اند و فعالیت هایشان به یکدیگر وابسته است، عمل جزیره ای را مردود شمرد و مرز بین موسسات را کمرنگ تر از گذشته دانست.

وی تاکید کرد: دام ها از لحاظ اکولوژیک در چرخه دوم قرار می گیرند؛ بنابراین باید در ارتباط با تغذیه آن ها به گونه ای عمل شود که در این مسیر با انسان ها وارد رقابت نشوند. به همین منظور، محققان علوم دامی به استفاده از پسماندها برای خوراک دام روی آورده اند تا به مواد مغذی قابل استفاده برای انسان ها خللی وارد نشود.

وی ابراز امیدواری کرد که این قرارداد مشترک، بتواند در تغذیه دام با بهره برداری از جلبک ها مثمر ثمر باشد و از این طریق بتوان در راه توسعه دامپروری، گامی اساسی برداشت.

در انتها این نشست قرارداد اجرای طرح تحقیقاتی مشترک دستیابی به دانش فنی کشت اقتصادی و ریزجلبک دونالیلا و فرآوری آن به امضای مشترک این پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه علوم تحقیقاتی کشور و رییس موسسه تحقیقاتی علوم دامی رسید.

 

 

  

  

 

 

 

1400-04-21
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 409,421 | بازدید امروز : 77