logo jihad
سه شنبه 07 بهمن 1399
dividerآرشیو اخبارdividerافزایش راندمان تولید قارچ خوراکی با دستاورد محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
افزایش راندمان تولید قارچ خوراکی با دستاورد محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
افزایش راندمان تولید قارچ خوراکی با دستاورد محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 

 

دانش فنی تولید محرک رشد قارچ خوراکی  که حاصل تحقیقات عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی است طی قراردادی به یکی از بزرگترین واحدهای تولید بذر قارچ کشور منتقل شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، قرارداد انتقال دانش فنی این محصول، روز شنبه همزمان با نخستین روز هفته پژوهش به امضای دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه و مهندس حسینی حاجی آباد، مدیرعامل شرکت بذر  قارچ پگاه رسید.

  طبق بررسی های انجام شده با استفاده از این مکمل که به بسترهای قارچ در زمان ریسه دوانی اضافه خواهد شد، راندمان تولید قارچ  خوراکی در واحد سطح  بستر افزایش یافته و ضمن کاهش آلودگی ها در بستر قارچ، طعم و مزه محصول تولیدی هم بهبود می‌یابد.

دکتر اکرم صادقی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح با اشاره به واگذاری لیسانس غیرانحصاری تکثیر سویه میکروبی و روش تهیه فرمولاسیون محرک رشد قارچ خوراکی با استفاده از این سویه گفت: میکروارگانیسم‌های موجود در خاک، خصوصیات متفاوتی دارند که میکروارگانیسم شناسایی شده قادر است با تولید آنزیم‌های مختلف، روند هضم بستر سلولزی پرورش قارچ خوراکی را ارتقا داده و با تسهیل دسترسی قارچ به مواد مغذی روند رشد آن را افزایش دهد.

وی با اشاره به موفقیت فرمولاسیون تولیدی در مطالعات آزمایشگاهی و پایلوت اظهار داشت: با توجه به ارزش اقتصادی قارچ خوراکی و تأثیر این مکمل رشد در افزایش تولید آن،  فرمولاسیون ابداعی که مبتنی بر میکروارگانیسم‌‌های بومی است با استقبال صنعت به مرحله تجاری سازی رسیده است که امیدوارم با تولید انبوه این محصول، شاهد افزایش عملکرد در واحد های پرورش  قارچ های خوراکی در کشور باشیم.

 

 

  

  

  

  

                                            

 

 

عکس: حسن سمیعی

خبر: علی شمس

1399-09-25
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 391,043 | بازدید امروز : 82