logo jihad
دوشنبه 11 اسفند 1399
dividerآرشیو اخبارdividerکتاب اعضای هیات علمی پژوهشگاه برنده عنوان «کتاب برتر» دومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی شد
کتاب اعضای هیات علمی پژوهشگاه برنده عنوان «کتاب برتر» دومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی شد
کتاب اعضای هیات علمی پژوهشگاه برنده عنوان «کتاب برتر» دومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی شد

 

در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جهاد کشاورزی و دومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی، کتاب «بیوتکنولوژی میکروبی در کشاورزی؛ عوامل میکروبی مهار زیستی آفات و بیماری‌های گیاهی» تالیف دکتر غلامرضا صالحی جوزانی و دکتر مژگان کوثری، اعضای هیات علمی بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه موفق به کسب عنوان «کتاب برتر» شد.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این کتاب که توسط پژوهشگاه منتشر شده ضمن معرفی عوامل میکروبی مورد استفاده در مهار زیستی حشرات آفت، عوامل باکتریایی و قارچی بیماری زای گیاهی و علف های هرز و نحوه عمل آنها و همچنین نقاط قوت و ضعف هر کدام، تحقیقات صورت گرفته و برنامه های جاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در زمینه عوامل مهار زیستی نیز به شکل خلاصه ذکر شده است.

کتاب بیوتکنولوژی میکروبی در کشاورزی در 10 فصل تدوین شده که در فصل اول، مقدماتی بر بحث میکروارگانیسم ها و بیوتکنولوژی میکروبی و در فصل دوم مقدماتی در زمینه مهار زیستی آفات و بیماری‌های گیاهی؛ اهمیت و پتانسیل اقتصادی آن ذکر شده است.

فصول سوم تا پنجم کتاب نیز به ترتیب به باکتری ها، ویروس ها، نماتدها و پروتوزوآها و قارچ ها به عنوان عوامل میکروبی کنترل کننده حشرات آفت کشاورزی و فصول ششم و هفتم به عوامل میکروبی کنترل کننده بیماری های گیاهی و علف های هرز اختصاص دارد. در فصل هشتم کتاب نیز توسعه عوامل میکروبی مهار زیستی از مرحله جداسازی تا ورود به بازار مورد توجه قرار گرفته است.

روش های فرمنتاسیون و فرمولاسیون عوامل میکروبی مهار زیستی و مهندسی ژنتیک و مهار زیستی آفات، بیماری ها و علف های هرز نیز موضوعاتی هستند که در فصول نهم و دهم کتاب به آنها پرداخته شده است.

مراسم بزرگداشت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب وزارت جهاد کشاورزی با شعار «کتاب، دانایی و توانایی کشاورزی» روز سه شنبه 27 آبان ماه با حضور دکتر کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر باقری، قائم مقام وزیر و رییس مرکزهیأت‌های امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ایوب دهقان کار، دبیر ستاد هفته کتاب کشور و رئیس موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، معاونان سازمان، مدیران کل دفاتر ستادی، محققان و کتابداران موسسه ها و مراکز تحقیقاتی تابعه سازمان به صورت حضوری و وبینار در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

 

  

  

 

 

1399-08-28
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 394,609 | بازدید امروز : 125