logo jihad
سه شنبه 06 آبان 1399
dividerآرشیو اخبارdividerمعرفی توانمندی های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در رفع معضلات و مشکلات زیست محیطی استان البرز
معرفی توانمندی های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در رفع معضلات و مشکلات زیست محیطی استان البرز
معرفی توانمندی های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در رفع معضلات و مشکلات زیست محیطی استان البرز

 

افزایش قیمت زمین به تقاضاها برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان دامن زده است،طرح های فناورانه سودآور، آخرین امید برای نجات زمین های کشاورزی است

 

دکتر کریمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی البرز و دبیر شورای تات با هشدار نسبت به روند فزاینده تغییر کاربری و محو شدن اراضی کشاورزی استان تاکید کرد: ارائه طرح های فناورانه با ارزش اقتصادی بالا تنها راه حفظ زمین های کشاورزی استان البرز است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر کریمی که به همراه دکتر نبیونی، رییس بنیاد نخبگان استان البرز و دکتر امامقلی وند معاون مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری البرز از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج بازدید می کرد با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت بالای زمین در استان البرز که باعث شده در بسیاری از مناطق استان اجاره دادن زمین از کشاورزی در آن مقرون به صرفه تر باشد معرفی طرح های فناورانه با سودآوری بالا از سوی پژوهشگاه راهکاری است که می تواند از تغییر کاربری زمین های کشاورزی جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: مسأله ای که این مشکل را تشدید کرده وسعت نسبتا کم اراضی در اختیار کشاورزان است. در حال حاضر در مناطقی مانند هشتگرد، زمین های کشاورزی به سرعت جای خود را به باغ ویلاها می دهند و در سایر مناطق هم تقاضای بالایی برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی وجود دارد.

دکتر کریمی دبیر شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان البرز با بیان این که این استان به رغم وسعت نسبتا کم، شرایط اقلیمی متنوعی دارد گفت: در شهرستان اشتهارد در جنوب استان، اراضی شور و کم آب و یک رودخانه شور وجود دارد که پیشنهاد می شود واحد کشت آرتمیا در کنار رودخانه راه اندازی شود.

کریمی خاطرنشان کرد: حتی در منطقه طالقان که اقلیم کاملا متفاوتی دارد با احداث سد و افزایش رطوبت هوا، گیاهان منطقه تحت تأثیر قرار گرفته اند به طوری که مثلا بیماری های جدیدی در درختان گردو مشاهده شده است و جا دارد که پژوهشگران پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای کمک به رفع این مشکل همکاری نمایند.

وی با دعوت از  پژوهشگاه برای ارایه طرح ها و راه حلهای فناورانه برای مشکلات استان گفت: حتی در محدوده جاده چالوس که چند سال پیش شاهد سیلی گسترده بود، زمینه خوبی برای کشت گیاهان مقاوم در برابر سیل وجود دارد و اگر پژوهشگاه، گیاهان خاص و جدیدی را غیر از گیاهان مرسوم در نظر داشته باشد می تواند با معرفی آنها و بیان مزایا و ویژگی های گونه های جدید در کمک به رفع مشکلات این حوزه هم به کمک استان بیاید.

دبیر شورای تات استان البرز ضمن دعوت از پژوهشگاه و دیگر موسسات تحقیقاتی ملی مستقر در استان برای حضور و همکاری با شورا اظهار داشت:  این شورا با هدف استفاده از توانمندی ها و ظرفیتهای موسسات پژوهشی کشاورزی مستقر در استان در رفع مشکلات و توسعه این بخش در استان البرز ایجاد شده و تلاش دارد اولویتها و برنامه های آموزشی، تحقیقاتی و  ترویجی در حوزه کشاورزی را در سطح استان تدوین کند. شورا با تشکیل کارگروه های تخصصی ضمن اجرای دو طرح در زمینه پایه های رویشی و مقاومت در برابر سرمازدگی با همکاری محققان، حدود 40  زمینه پژوهشی را اعلام کرده است.

دکتر نبیونی، رییس انجمن زیست شناسی و رییس بنیاد نخبگان استان البرز هم در نشستی که با حضور رییس و جمعی از مدیران پژوهشگاه برگزار شد با اعلام آمادگی برای حمایت و جلب سرمایه گذار برای طرح های کاربردی و فناورانه پژوهشگاه تصریح کرد: آمادگی داریم علاوه بر جلب سرمایه گذار در تامین زمین و امکانات مورد نیاز برای اجرای طرح هایی که در جهت رفع مشکلات و پاسخ به نیازهای استان پیشنهاد می شوند، همکاری و حمایت لازم را با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی داشته باشیم.

دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه هم در سخنانی به معرفی برخی از طرح ها و توانمندی های فناوری پژوهشگاه در راستای رفع مشکلات استان از جمله بهره برداری از اراضی شور پرداخت.

وی با اشاره به دستاوردهای پژوهشگاه در زمینه کشت گیاهان کم آب بر مانند ارزن و گیاهان جایگزین علوفه که در مناطق کوهستانی و سیل خیز هم کارایی دارند گفت: از دیگر طرح ها و توانمندی‌های باارزش پژوهشگاه دستیابی به فناوری تولید نهال های سالم انواع مختلف گونه های باغی مانند سیب، هلو و زیتون است که زمینه ایجاد باغ های سالم مادری را فراهم می کند.

خوش خلق سیما در پایان با اعلام آمادگی پژوهشگاه برای ارائه خدمت در راستای ماموریت‌های محوله در سطح ملی و همچنین استان البرز اظهار داشت: در کنار این قبیل محصولات و فناوری ها، دستاوردها و توانمندی های زیادی در زمینه مهندسی ژنتیک و سایر حوزه های فناوری های پیشرفته در پژوهشگاه وجود دارد که آماده ارائه می باشد.

دکتر کریمی، دکتر نبیونی و دکتر امامقلی وند با پایان نشست معرفی توانمندی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور در بخش های مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه از آخرین دستاوردها و طرح های در حال اجرای پژوهشگاه  مطلع شدند.

 

 

  

  

  

  

  

  

 

 

عکس : حسن سمیعی

1399-04-24

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 384,025 | بازدید امروز : 88