logo jihad
پنج شنبه 14 مرداد 1400
dividerآرشیو اخبارdividerبا تلاش محققان پژوهشگاه محقق شد/ شناسایی جمعیت های برتر شیرین بیان کشور با ارزش دارویی و عملکرد زیاد
با تلاش محققان پژوهشگاه محقق شد/ شناسایی جمعیت های برتر  شیرین بیان کشور با ارزش دارویی و عملکرد زیاد
با تلاش محققان پژوهشگاه محقق شد/ شناسایی جمعیت های برتر شیرین بیان کشور با ارزش دارویی و عملکرد زیاد


 
محققان پژوهشکده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با جمع آوری و بررسی جمعیتهای مختلف گیاه شیرین بیان از 21 استان کشور موفق به شناسایی جمعیت های برتر با  متابولیت های دارویی و عملکرد کشت مطلوب و اقتصادی شدند.

 

دکتر مرتضی ابراهیمی، عضو هیات علمی پژوهشکده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح در گفت و گو با روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: با توجه به تخریب منابع طبیعی در تأمین ریشه شیرین بیان و نیز خطر از بین رفتن جمعیت های باارزش این گیاه دارویی، طرح جمع آوری و آنالیز جمعیت های گیاه دارویی شیرین بیان به منظور شناسایی ژنوتیپ های برتر و زراعی سازی آن ها   از سال ۱۳۹۴ به درخواست اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان" در پژوهشکده در دست اجرا است. 

در این راستا ده ها نمونه مختلف از این گیاه از  60 رویشگاه طبیعی در 21 استان کشور جمع آوری و نمونه های منتخب  در مزارع تحقیقاتی پژوهشکده کشت شدند. در ادامه پس از غربالگری و بررسی اثرات تنش های خشکی، شوری و آنالیزهای مختلف روی جمعیت های شیرین بیان از لحاظ ویژگی های فیتوشیمیایی، مولکولی و مورفولوژیک، ارقام مناسب برای فازهای بعدی طرح انتخاب شده اند.
به گفته وی جمعیت های برتر شناسایی شده پس از تکثیر جهت کشت آزمایشی در مزارع در اختیار کشاورزان علاقمند قرار میگیرد.

ابراهیمی با اشاره به تنوع بالای جمعیت های شیرین بیان کشور که از لحاظ عملکرد و میزان متابولیت های دارویی تفاوت زیادی دارند خاطرنشان کرد: خوشبختانه با نمونه برداری وسیع و تلاش های صورت گرفته توانسته ایم جمعیت مطلوبی از گیاه شیرین بیان با متابولیت های دارویی بالا و عملکرد مقرون به صرفه را شناسایی کنیم با این حال با توجه به تنوع بسیار بالای جمعیت های شیرین بیان کشور  روند نمونه برداری ها و تحقیقات پژوهشکده روی این گیاه استمرار خواهد داشت.

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

عکس: حسن سمیعی

1399-03-12
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 406,271 | بازدید امروز : 10