logo jihad
چهارشنبه 18 تیر 1399
dividerآرشیو اخبارdivider7 طرح کلان تحقیقاتی(مگاپروژه) سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به طور رسمی آغاز به کار کرد
7 طرح کلان تحقیقاتی(مگاپروژه) سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به طور رسمی آغاز به کار کرد
7 طرح کلان تحقیقاتی(مگاپروژه) سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به طور رسمی آغاز به کار کرد


با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان ، دکتر محمودی معاون توسعه منابع و مدیریت، دکتر بازرگان معاون پژوهش و فناوری، دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج  ضمن انتصاب مدیران طرح های کلان تحقیقاتی(مگاپروژه)  سازمان ، چهارشنبه 4 دی سال جاری  7 طرح کلان تحقیقاتی(مگاپروژه)  سازمان به طور رسمی آغاز به کار کرد.


 دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان ضمن اشاره به ضرورت اجرای تحقیقات در پاسخ به رفع چالش های کلان بخش کشاورزی بیان داشت: طراحی مگاپروژه یا طرح های کلان تحقیقاتی باهدف خدمت به رفع مشکلات بهره برداران و ارتقای بهره وری بخش کشاورزی شکل گرفته  است که لازم است معاونت پژوهش و فناوری سازمان با تعریف شاخص های عمومی و اختصاصی مگاپروژه و برنامه ریزی برای اجرای موفق این رویکرد نوین پژوهشی اقدام نماید. 
دکتر بازرگان معاون پژوهش و فناوری سازمان هدف از این  نشست  را آغاز به کار رسمی ۷ مگا پروژه سازمان اعلام داشت و افزود: پیرو تاکیدات رئیس محترم سازمان مبنی بر انسجام بخشی به پروژه های تحقیقاتی و هدفمند سازی اجرای تحقیقات در خدمت به رفع چالش های بخش اجرا ، رویکرد تدوین و ابلاغ پروژه های تحقیقاتی به منظور عملیاتی کردن ارائه راهکار به مسائل مشخص بخش تولید در قالب طرح کلان( به‌عنوان مگاپروژه) تعریف می شود.
وی با اشاره به وظایف و اختیارات مدیران طرح های کلان پژوهشی سازمان افزود، عناوین 7 مگاپروژه ای که امروز به طور رسمی آغاز به کار می کند عبارت است از:

 • استفاده از سایبان در جلوگیری از خسارت های تنشهای محیطی
 •  پایش سلامت محصولات کشاورزی
 • ارتقاء بهره وری در زنجیره تولید تا عرضه زعفران
 •  ارتقاء خود اتکایی در تولید علوفه و خوراک دام و طیور
 •  توسعه  کشت نشایی محصولات زراعی 
 • ارتقاء بهره وری تولید لوبیا
 •  پروبیوتیک ها در بخش کشاورزی

که هر کدام از این طرح های کلان در پاسخ به یک مساله مشخص بخش اجرا هدایت و مدیریت می شود. 

همچنین دکتر مریم هاشمی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی مجری طرح برنامه جامع پروبیوتیک ها در بخش کشاورزی می باشد.

دکتر بازرگان با ارائه تعریفی از مگاپروژه یا طرح کلان در بیان اهداف مورد انتظار از پیاده سازی این رویکرد نوین پژوهشی بیان داشت: آنچه در تعریف طرح کلان باید مورد توجه قرار گیرد محتوا است و نه اندازه طرح که قطعا باید در پاسخ به یک مسئله اجرایی کشور شکل بگیرد و پیش بینی می شود با برنامه ریزی های صورت گرفته در  این رویکرد، حدود ۹۰ درصد پروژه ها و طرح های تحقیقاتی سازمان به صورت هدفمند در قالب مگاپروژه ها هدایت شود.
 وی هدف دیگر از اجرای مگاپروژه های تحقیقاتی را برقراری اتصال  بین هدف پژوهشگر و هدف بهره بردار دانست و  یادآور شد: در نظام های نوین دانش و نوآوری دنیا ، ساختار های تحقیقاتی دولت محور شکسته شده است و  ذینفعان در پژوهش های کشاورزی به رسمیت شناخته می شوند که در اجرای مگاپروژه های تحقیقاتی سازمان علی رغم درنظر گرفتن این وجه مهم در تعریف سوال های پژوهشی از مشارکت نمایندگانی از بخش دانشگاهی کشور، ترویج ، اجرا و در نظر گرفتن ابعاد اجتماعی و اقتصادی پروژه های تعریف شده بهره مند خواهیم شد. 
دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش وترویج ضمن اعلام آمادگی در حمایت از اجرای مگاپروژه های تحقیقاتی در بخش ترویج بیان داشت:  تمامی امکانات بخش ترویج به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در جهت پیشبرد اهداف  اجرای طرح های کلان آماده خدمت‌رسانی است  ضمن آن که برنامه ریزی های آموزشی از جمله آموزش بهره برداران به صورت متمرکز  بر مبنای این طرح و انتقال یافته های آن  انجام خواهد شد.
 دکتر پورداد مدیرکل دفتر امور پژوهشی ضمن قرائت وظایف مدیران منصوب شده در ۷ پروژه  کلان سازمان بیان داشت: سابقه اجرای مگا پروژه ها در موسسه های بین المللی صاحب نامی مثل ایکاردا ، سیمیت و ایری به دو دهه قبل بر می گردد  و در حال حاضر کار تیمی در اجرای تحقیقات جایگزین موسسه‌ محوری شده است ضمن آن که نتایج ارزنده سهیم نمودن کلیه دست اندرکاران یک موضوع خاص پژوهشی اعم از ذینفعان در سراسر دنیا مورد توجه است. 
در پایان این نشست با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان و معاونان وی، احکام انتصاب مجریان مسئول مگاپروژه های تحقیقاتی سازمان ابلاغ شد.

 

                                              

1398-10-07
منبع : روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 • آخرین مقالات
 • آخرین اخبار
 • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
 • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
 • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
 • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
 • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
 • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 375,031 | بازدید امروز : 70