logo jihad
چهارشنبه 02 مهر 1399
dividerآرشیو اخبارdividerکارگاه آموزشی کروماتوگرافی یونی در پژوهشگاه برگزار شد
کارگاه آموزشی کروماتوگرافی یونی در پژوهشگاه برگزار شد
کارگاه آموزشی کروماتوگرافی یونی در پژوهشگاه برگزار شد

 

کارگاه آموزشی کروماتوگرافی یونی به منظور آموزش نظری و آشنایی عملی با نحوه کاربری دستگاه کروماتوگرافی یونی (IC) به همت بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در محل پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، طی این دوره آموزشی که با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی، محققان و کارشناسان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه برگزار شد، دکتر نوری زاده از کارشناسان خبره تجهیزات آزمایشگاهی ضمن ارائه مباحث نظری در خصوص ساختار و نحوه عملکرد سیستم های کروماتوگرافی مایع، گازی و یونی به مقایسه سیستم کروماتوگرافی یونی با روش های رایج اندازه گیری یون ها در سیستم های فلیم فتومتری و جذب اتمی پرداخت. 
وی ضمن برشمردن مزایای کروماتوگرافی یونی نسبت به سایر تجهیزات آنالیز شیمیایی به آموزش عملی نحوه کار با این دستگاه و اصول نگهداری از آن و رفع معایب پرداخت.

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به یک دستگاه کروماتوگراف یونی مجهز است که پس از مدتی وقفه به دلیل برخی مشکلات فنی، تجهیز و آماده بهره برداری مجدد شده است.

نوری زاده در حاشیه این کارگاه در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی پژوهشگاه با تاکید بر مزیت کروماتوگرافی یونی بر تکنیک هایی نظیر جذب اتمی گفت: کروماتوگرافی یونی ضمن برخورداری از قابلیت‌های تکنیک های تقریبا مشابه، امکان آنالیز آنیون ها را نیز فراهم می کند و در حد غلطت های بسیار پایین تر دقت اندازه گیری بالا تری دارد.

وی خاطرنشان کرد: کروماتوگرافی یونی با توجه به هزینه های جانبی و جاری کمتر، از لحاظ اقتصادی نیز بر روش های تقریبا مشابه برتری دارد.

دکتر بابک ناخدا رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه هم که مدیریت، برنامه ریزی و هماهنگی این کارگاه آموزشی را برعهده داشت خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت انجام آنالیزهای دقیق شیمیایی و بیوشیمایی در بخش برای انجام اندازه گیری های مورد نیاز طرح ها و پروژه های پژوهشی مصوب پژوهشگاه و همچنین ارایه خدمات آزمایشگاهی به پژوهشگران و دانشجویان خارج از پژوهشگاه در قالب تعر فه های مصوب سازمان تحقیقات و همچنین آموزش و ظرفیت سازی نیروی انسانی متخصص برای کار با ابزار دقیق آزمایشگاهی، برگزاری کارگاه های آموزشی کروماتوگرافی مایع (HPLC)، کروماتوگرافی گازی(GC) و همچنین اسپکترومتری جرمی (MS) در آینده نزدیک در دستور کار این بخش قرار دارد.

گفتنی است، کروماتوگرافی یونی، روشی کارامد برای اندازه‌گیری آنیون ها و کاتیون های مختلف در نمونه‌های گوناگون در صنعت، آزمایشگاه ها، کلینیک ها، محیط زیست و ... می‌باشد. اصول عملکرد این دستگاه مبتنی بر جداسازی و اندازه‌گیری با آشکارساز هدایت سنج است که به همراه یک اتو ساپرسور، امکان تشخیص و آنالیز دقیق یون ها را فراهم می کند و بسیاری از مزاحمت ها در حین آنالیز حذف می شود.

این روش در آنالیز یون های معدنی نیز کارایی بالایی دارد؛ به طوری که در زمان کمتر و با حد تشخیص بالاتر در مقایسه با سایر روش ها عمل می کند. کروماتوگرافی یونی در بسیاری از موارد نظیر پایش های زیست محیطی در محیط های آبی، اندازه‌گیری یون های نیترات، فسفات و همچنین آنیون هایی مانند برم، کلر، فلوئور، نیتریت و سولفات و کاتیون هایی همچون سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و باریم و ... بسیار حائز اهمیت است. از دیگر کاربردهای این دستگاه می توان به توانمندی آنالیز مقادیر کم آنیون هایی نظیر سولفات و نیترات در حضور بالای کلر در نمونه های آب نمک اشاره کرد. همچنین از این دستگاه در آنالیز نمونه های دارویی، آلودگی های آب، متابولیت های گیاهی (توتون و تنباکو)، نمونه های آب از منابع مختلف، نمونه های جداشده در اشکال دارویی، محصولات طبیعی (Natural Products) استفاده می شود.

 

  

  

  

  

  

  

  

 

عکس : حسن سمیعی

مورخ : 13-09-98

1398-09-13

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 381,096 | بازدید امروز : 18