logo jihad
logo jihad
جمعه 19 خرداد 1402
dividerآرشیو اخبارdividerبازدید معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه از پژوهشکده بیوتکنولوژی منطقه شمال کشور. 95/11/12
بازدید معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه از پژوهشکده بیوتکنولوژی منطقه شمال کشور. 95/11/12
بازدید معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه از پژوهشکده بیوتکنولوژی منطقه شمال کشور. 95/11/12

دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، روز شنبه از ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور بازدید کرد. این پژوهشکده، یکی از مدیریت های مناطق چهارگانه پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است. 

این مرکز علمی از سال 1383 برای  پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی اختصاص یافت و اکنون ساختمان جدید آن گشایش یافته است. 70 درصد تحقیقات متمرکز جانوری شامل دام، طیور و آبزیان و 30 درصد گیاهان استراتژیک منطقه که در بحث امنیت غذایی مهم هستند، در این مرکز انجام می شود. در جریان این بازدید دکتر محمدباقر نوبخت و هیات همراه پس از بازدید از نمایشگاه معرفی توانمندی‌های پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، طی سخنانی با بیان اینکه امسال اعتبارات پژوهشی صددرصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته، گفت: مصمم هستیم بودجه تحقیقاتی مان را از تولید ناخالص ملی، تا یک درصد در سالجاری افزایش دهیم.

بنابر گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به نقل از خبرگزاریها، دکتر محمدباقر نوبخت روز شنبه در حاشیه بازدید از ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور در رشت  افتتاح ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور در رشت را سند قابل توجهی از اهتمام دولت یازدهم به امر پژوهش و تحقیقات دانست و گفت: اعتباری که برای احداث و تقویت این پژوهشکده طی 10 سال تزریق شده بود، معادل 27 میلیارد ریال بود اما طی دو سال گذشته، 35 میلیارد ریال برای تکمیل این ساختمان تخصیص داده شد.

معاون ریاست جمهوری همچنین در جمع خبرنگاران افزود: اعتبارات پژوهشی برای امسال حدود 150 هزار میلیارد ریال پیش بینی شد که این اعتبار نسبت به سال گذشته، صددرصد افزایش داشته است. وی با یادآوری اینکه پارسال سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیم درصد بود، اظهار کرد: برای افزایش یک درصدی بودجه تحقیقاتی از تولید ناخالص داخلی، مکانیزمی در جدول 14 قانون بودجه دیده ایم که بتوانیم از مجموعه اعتبارات عمومی، به گونه ای استفاده کنیم که این سهم افزایش یابد.

دکتر نوبخت ادامه داد: تنگناهای فراوانی در راستای اجرای این تصمیم وجود دارد، اما مصمم هستیم در نیمه دوم امسال، این اقدام را انجام دهیم.رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین تا پایان برنامه ششم توسعه، سهم پژوهش را تا سه درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش خواهیم داد.وی بیان کرد: طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب؛ اعتبارات برای نوآوری، شکوفایی و توسعه علمی کشور در اختیار دانشگاه ها ، واحدهای پژوهشی و واحدهای فناوری کشور قرار می گیرد.معاون رئیس جمهوری بیان کرد: با وجود مضیقه های مالی دولت، توجه به آینده، توسعه کشور مطابق با الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، هرگز از نظر دولت تدبیر و امید دور نبوده است.وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای واحدهای پژوهشی و دانشگاه ها برای تجهیز و تکمیل به صورت صد درصد ابلاغ شده که طی روزهای آینده آن را دریافت خواهند کرد.دکترنوبخت یادآور شد: اعتبارات هزینه ای شش ماه دانشگاه ها ، موسسه های آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی نیز به طور صد درصد تخصیص داده شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگرچه با توجه به عقب ماندگی تاریخی در سال های گذشته، راه درازی را در پیش داریم؛ اما می خواهیم به آنچه خواسته و مدنظر رهبری است، برسیم و دولت تدبیر و امید این حرکت را آغاز کرده است.
وی با مقایسه آمار شرکت های دانش بنیان در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم و در حال حاضر گفت: طی دو سال گذشته، تعداد دو هزار و ششصد شرکت دانش بنیان را در کشور ثبت کرده ایم در صورتی که تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور در ابتدای دولت یازدهم، 55 مورد بوده است.

به گفته دکتر نوبخت، این شرکت ها نه تنها تولید ثروت می کنند بلکه در حال صادرات نیز هستند. همچنین معاون رئیس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره رویکرد دولت یازدهم درباره محصولات تراریخته گفت: رویکرد و نگاه دولت حمایت از توسعه، تحقیقات و تولید این محصولات است.نوبخت از پژوهشگران خواست تا با دلگرمی به پژوهش خود ادامه دهند و مطالب خویش را به زبان علمی مطرح و دفاع کنند.

عکس : سینا معتمدراد

اداره روابط عمومی ترویج یافته ها

1395-05-25
منبع : داتک

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
©  تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 487,366 | بازدید امروز : 9