logo jihad
logo jihad
جمعه 19 خرداد 1402
dividerآرشیو اخبارdivider تجاری سازی دانش فنی سموم گیاهی..(95/12/21)
 تجاری سازی دانش فنی سموم گیاهی..(95/12/21)
 تجاری سازی دانش فنی سموم گیاهی..(95/12/21)

تجاری سازی دانش فنی سموم گیاهی کشاورزی با اثربخشی بالا

 

دانش فنی و فرمولاسیون سموم گیاهی کشاورزی بر پایه آزادیراختین با اثربخشی بالا از سوی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به یک واحد تولید کننده سم و کود واگذار شد.

 

دکتر لیلا مامنی، رییس بخش نانوتکنولوژی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در گفت و گو با روابط عمومی پژوهشکده اظهار داشت: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان توسعه دهنده کاربرد نانو در زمینه سموم کشاورزی و در راستای بهبود اثربخشی سموم کشاورزی، طی قراردادی هفت ساله نسبت به فروش دانش فنی و فرمولاسیون سموم گیاهی کشاورزی بر پایه آزادیراختین با پایداری بالا به یکی از واحدهای تولید کننده سموم و کودهای کشاورزی در کشور اقدام کرده است.

وی با بیان این که سموم کشاورزی بر پایه آزادیراختین علاوه بر افزایش عملکرد و کسب رضایت کشاورزان فاقد عوارض زیست محیطی سموم شیمیایی هستند، تصریح کرد: استفاده ناآگاهانه، بی رویه و بی مورد از سموم شیمیایی باعث ایجاد ناهنجاری ها و نابسامانی هایی در چرخه زیست موجودات و کنش طبیعی طبیعت شده است. این مسأله در تولید محصولات کشاورزی سبب ایجاد بقایای سموم می شود که این مساله به عنوان یک عامل خطر برای سلامتی انسان و آلودگی محیط زیست مطرح می باشد. سم پاشی های مکرر در گلخانه ها، برداشت زود هنگام محصولات بعد از سم پاشی و ارایه آنها به بازار و مصرف این محصولات به صورت خام و تازه، سلامت مصرف کنندگان را به طور جدی تهدید می کند و باعث ایجاد آلودگی در محصولات زراعی و باغی و سفره‌های آب زیرزمینی شده است. در این میان به کارگیری و بهبود فرمولاسیون سموم بوتانیکال یک راهکار مناسب برای حل بخشی از مشکلات مذکور است.  استادیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در عین حال خاطرنشان کرد: کاربرد سموم بوتانیکال مانند نیم (آزادیراختین) با همه مزایایی که دارند به دلیل حساسیت آنها به نور خورشید و گرما در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیستند در این راستا محققان نانوفناوری پژوهشکده طی تحقیقات خود فرمولاسیون جدید و پایداری از این سموم را ارائه کرده اند که مشکل ناپایداری آنها در برابر نور و گرما را ندارد وی در پایان به ارزش بالای این سموم اشاره کرد و گفت: بانک EXIM هند به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات بر پایه عصاره نیم( آزادیراختین) اعلام کرد که در سال 2011 ارزش بازار آفت کش های زیستی جهانی معادل 1.3 میلیارد دلار بوده و رشد سالانه 8/15درصد تا سال 2017 برای این بازار پیش بینی شده است.

عکس: آرشیو پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1395-12-21
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
©  تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 487,366 | بازدید امروز : 9