logo jihad
چهارشنبه 27 شهریور 1398
dividerآرشیو اخبارdividerایجاد کلکسیون ارقام مناسب شیرین بیان کشور/ حمایت پژوهشگاه از استارتاپ های گیاهان دارویی
ایجاد کلکسیون ارقام مناسب شیرین بیان  کشور/ حمایت پژوهشگاه از استارتاپ های گیاهان دارویی
ایجاد کلکسیون ارقام مناسب شیرین بیان کشور/ حمایت پژوهشگاه از استارتاپ های گیاهان دارویی

 قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فعالیتهای متنوع پژوهشگاه در حوزه گیاهان دارویی آمادگی این پژوهشگاه را برای حمایت از استارتاپ های این حوزه اعلام کرد.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر پژمان آزادی این مطلب را در مذاکره با مسوول فن بازار محصولات گیاهی منطقه تجاری گردشگری سپاد مشهد که به منظور بررسی زمینه های همکاری پژوهشگاه و فن بازار در پژوهشگاه حضور یافته بود مطرح و خاطرنشان کرد: تحقیقات در حوزه گیاهان دارویی حقیقتا مغفول مانده و  پژوهشگاه با توجه به توانمندی ها و تجارب خود در این زمینه آمادگی دارد در قالب قراردادهای واگذاری دانش فنی و مشاوره از استارتاپ ها و گروه های فعال در این حوزه حمایت کند.
وی تصریح کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از مجموعه های پژوهشی نسبتا جوان است که حدود 20 سال راه اندازی شده و طی این مدت فعالیتها و دستاوردهای متنوعی در زمینه های مختلف زیست فناوری کشاورزی داشته است. در حال حاضر علاوه بر پنج بخش تحقیقاتی تخصصی در ستاد پژوهشگاه، سه پژوهشکده منطقه ای در رشت و اصفهان و تبریز و یک مدیریت منطقه ای در مشهد داریم.
آزادی با بیان این که رویکرد پژوهشگاه عمدتا فناوری محور و محصول محور و  معطوف به جلب مشارکت بخش خصوصی است اظهار داشت: سیاست پژوهشگاه، واگذاری فناوری های حاصل شده به بخش خصوصی است و البته پس از آن هم در تمام مراحل به عنوان مشاور و ... در کنار خریدار فناوری هستیم. پژوهشگاه برای واگذاری دانش فنی فقط پیش پرداختی از شرکت متقاضی می گیرد و در ادامه پس از به نتیجه رسیدن و تجاری سازی آن، درصدی از فروش محصول را به عنوان رویالیتی  دریافت می کند.
قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فناوری های واگذار شده به بخش خصوصی در حوزه بذور هیبرید گفت: در زمینه گیاه سالیکورنیا هم قرارداد خیلی خوبی برای کشت 80، 90 هکتار از این گیاه داشتیم که برای توسعه تا چند هزار هکتار هم هدفگذاری شده است. در زمینه کشت بذری گیاه استویا هم به زودی قراردادی با بخش خصوصی منعقد خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای پژوهشگاه در زمینه ساخت فتوبیوراکتورهای بسیار کارآمد و در عین حال کم هزینه برای تولید مواد موثره گیاهی اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در زمینه گیاهان دارویی عدم دسترسی به بذر مناشب است که در این راستا همکاران ما در پژوهشکده منطقه ای اصفهان گنجینه ای ارزشمند از ارقام مناسب شیرین بیان کشور را گردآوری کرده اند. علاوه بر این آمادگی داریم پروتکل های تکثیر کشت بافتی برخی گیاهان دارویی را نیز به متقاضیان ارائه کنیم. 
صبوری، مسوول فن بازار محصولات گیاهی منطقه آزاد تجاری گردشگری سپاد هم با اشاره به تلاش فن بازار برای ارتباط با بخش های اجرایی و پژوهشی گفت: زمینه بسیار مساعدی برای تولید انواع محصولات و فرآورده های گیاهی در شرق کشور وجود دارد که می توان با استفاده از تحقیقات و فناوری های به دست آمده به بهترین شکل از ظرفیتهای موجود استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: افغانستان همسایه شرقی ما که از مزیت آب کافی، خاک  خوب و نیروی کار ارزان برخوردار است علاوه بر قاچاق گسترده پیاز زعفران ایران و تصاحب بازارهای جهانی در مورد محصولات گیاهی دیگر مثل زیره هم به شدت فعال است با این حال هنوز هم می توانیم از مزیت دانش فنی که در اختیار محققان کشور است برای موفقیت در این عرصه استفاده کنیم.
صبوری خاطرنشان کرد: روستایی در خراسان داریم که قابلیت کوبیدن فلفل قرمز در آن وجود دارد با این حال هیچ استفاده ای از این ظرفیت نمی شود تا بازار این محصول کاملا در انحصار هند باشد. در زمینه ادویه با وجود ظرفیتهای خوبی که وجود دارد حتی از بسته بندی مناسب هم محرومیم. امیدواریم در فن بازار محصولات گیاهی با بهره گیری از توانمندی های پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بتوانیم امکان استفاده از ظرفیتهای خراسان در زمینه محصولات گیاهی را فراهم کنیم.
در پایان این نشست که با حضور دکتر خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد مقرر شد زمینه های مختلف همکاری پژوهشگاه و فن بازار از سوی طرفین شناسایی و در قالب تفاهم نامه ای مشترک اجرایی شود.

 

 

  

  

  

  

 

 

 

عکاس: حسن سمیعی

مورخ: 24-01-98


  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 316,976 | بازدید امروز : 518