logo jihad
چهارشنبه 14 خرداد 1399
dividerآرشیو اخبارdividerمعرفی توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در بازدید از مجتمع بزرگ کشت و صنعت خصوصی
معرفی توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در بازدید از مجتمع بزرگ کشت و صنعت خصوصی
معرفی توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در بازدید از مجتمع بزرگ کشت و صنعت خصوصی

 

در نشست مشترک مدیران بخش های مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و یکی از بزرگترین واحدهای کشت و صنعت خصوصی کشور زمینه های همکاری مشترک فیمابین به منظور استفاده از توانمندی ها و ظرفیتهای علمی و فناوری پژوهشگاه در رفع نیازهای این واحد بزرگ کشاورزی و صنعتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، هیاتی شامل رییس و قائم مقام فناوری پژوهشگاه و مدیران بخش های مختلف تحقیقاتی و تجاری سازی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور در گروه کشت و صنعت آدینه در شهرستان زرندیه از کارخانه در شرف تاسیس سم و کود آرمان سبز آدینه، کارخانه تولید و فرآوری بذر، واحدهای صنایع غذایی و مزارع تحقیقاتی و زراعی گروه بازدید و از نزدیک با فعالیت ها و زمینه های همکاری پژوهشی و فناوری فیمابین آشنا شدند.
در ادامه این بازدید که در پی حضور و بازدید چندی پیش مدیران این واحد بزرگ تولیدی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی انجام شد در نشستی که با حضور هیات عالی پژوهشگاه و رییس و مدیران مجموعه کشت و صنعت آدینه برگزار شد طرفین با تاکید بر علاقمندی به همکاری های مشترک، محورهای مختلف این همکاری را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. در پایان این جلسه مقرر شد با پیگیری مذاکرات و بررسی زمینه های تخصصی طرح ها و محورهای مشخص همکاری ها مشخص شود.
مهندس شریفی، رییس گروه کشت و صنعت آدینه در این نشست با تشکر از حضور رییس و مدیران پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این مجموعه و اعلام آمادگی پژوهشگاه در حمایت علمی تحقیقاتی از بخش خصوصی و کمک به تامین نیازهای صنعت از توانمندی ها و دستاوردهای قابل توجه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه های مختلف تحقیقاتی تمجید کرد.
وی گفت: متاسفانه به نظر می رسد در کشور ما هر بخشی که صدای بلندتری دارد حق بیشتری دارد و بخش کشاورزی هم در این زمینه بسیار محروم است و کمترین سهم را از اقتصاد و اشتغال و ... دارد. حتی در شرایط دشوار کنونی که فشار تحریمها به اوج رسیده و اهمیت کشاورزی و تامین امنیت غذایی بیش از پیش  
مشخص شده  و تحرکی هم در این زمینه ایجاد شده، دغدغه اصلی واردات محصولات کشاورزی است و تامین ملزومات پایه تولیدات کشاورزی در کشور از قبیل سم و کود در اولویت دوم تخصیص ارز هستند.
این تولیدکننده محصولات و نهاده های کشاورزی در ادامه با اشاره به تولید انبوه بذر در مناطق مختلف کشور توسط این شرکت اظهار داشت: تجربه سالها تولید به ما ثابت کرده که در هر مقوله ای واردات بسیار به صرفه تر از تولید است و هزینه تولید چند برابر واردات است با این حال همیشه ترجیح داده ایم که در تولید سرمایه گذاری کنیم و در این راستا به زودی بزرگترین کارخانه کود و سم منطقه را با استاندارد کمپانی بایر آلمان در شهرستان زرندیه استان مرکزی افتتاح می کنیم.
 وی با تاکید بر این که زمینه های زیادی برای بهره گیری کشت و صنعت آدینه از توانمندی های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی وجود دارد و پژوهشگاه نیز متقابلا می تواند از ظرفیتها و ارتباطات و امکانات گسترده این مجموعه در زمینه کشت آزمایشی، تولید پایلوت، ترویج و ... استفاده کند از همکاری مشترک این دو مجموعه در حوزه های مختلف استقبال کرد و گفت: در حال حاضر جلبک مورد نیاز خود را از کانادا وارد می کنیم که با توجه به ظرفیتهای خوب پژوهشگاه امیدواریم زمینه تامین جلبک از منابع داخلی فراهم شود. همچنین با توجه به تولید حجم قابل توجهی بذر و برنامه احداث 10 هکتار گلخانه در مجموعه از همکاری پژوهشگاه در این زمینه ها استقبال می کنیم. 
شریفی تصریح کرد: با توجه به دستاوردهای قابل توجه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه هایی مثل نانو، بیوتکنولوژی میکروبی و محصولات جایگزین امیدواریم از ظرفیتهای بالای پژوهشگاه در این بخش ها نیز بهره مند شویم. 
دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در سخنانی با تشکر از مهمان نوازی گرم این مجموعه و تقدیر از فعالیت ها و دستاوردهای امیدبخش کشت و صنعت آدینه در حوزه های مختلف تولید اظهار داشت: مطمئنا این ظرفیت در نیروی متخصص و پژوهشگران ایرانی وجود دارد که اگر یک هزارم درصد از مبلغی که صرف واردات می شود روی نیروهای داخلی سرمایه گذاری شود تحقیقات در این حوزه جانی دوباره می گیرد و می توانیم  توان خود را نشان دهیم.

وی با بیان این که پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تحقیق و تامین نیاز کشاورزان و صنعتگران این حوزه در زمینه های مرتبط با ماموریتهایش را وظیفه خود می داند تصریح کرد: پژوهشگاه می تواند در زمینه هایی مثل اصلاح بذور خصوصا بذر کلزا، تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی جات، تولید کودهای آهسته رهش و نانوریزمغذی ها و سموم زیستی، رفع پساب و آلاینده های زیست محیطی کارخانه ها، تولید داخلی آنزیم ها و پروبیوتیک های وارداتی و جایگزینی گیاهان کم مصرف علوفه ای با مجموعه کشت و صنعت همکاری کند.
دکتر مهران شریعت پناهی، رییس بخش کشت بافت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در سخنانی به تبیین دانش فنی و توانمندی های قابل انتقال پژوهشگاه در این زمینه پرداخت و گفت: دانش تولید لاین های دبل هاپلوئید (منبع والدینی تولید بذر) از بذور هیبرید تجاری برای گیاهان زراعی  مثل کلزا و گندم در پژوهشگاه وجود دارد که آمادگی داریم در زمینه اصلاح بذر با شما همکاری کنیم. در زمینه سبزی و صیفی جات هم که حدود 98 درصد بذرهای مورد نیاز برای کشت آنها از خارج وارد می شود با استفاده از روش هیبریدی و اصلاح معکوس، زمان رسیدن به لاین های پایه را از پنج، شش نسل به یک سال کاهش داده ایم. با توجه به پتانسیل بالای کشت و صنعت آدینه می توانید در زمینه تولید این بذور هم که زمینه بسیار سودآوری بوده و ظرفیت خوبی برای صادرات به کشورهای آسیای میانه دارد پیشگام باشید. 
دکتر مامنی، رییس بخش نانوتکنولوژی پژوهشگاه هم با اشاره به تجارب و توانمندی های این بخش در زمینه فرمولاسیون فرمون ها، نانوکودها و نانوسموم مختلف، کودهای آهسته رهش، پوشش دهی بذور  و کمک به حذف زیست محیطی حلال های شیمیایی کارخانه تولید سم و کود از قبیل زایلن تاکید کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آمادگی دارد در زمینه فناوری های مختلف نانو و میکرو در حوزه کشاورزی با مجموعه کشت و صنعت همکاری کند.
دکتر بابک ناخدا، رییس بخش فیزیولوژی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز که سوابق زیادی در زمینه گیاهان جایگزین خصوصا ارزن و سورگوم دارد با اشاره به ضرورت جایگزینی گونه های زراعی مقاوم به خشکی و کم آبی با توجه به تغییر اقلیم و کاهش بارندگی ها اظهار داشت: هدف ما تولید هیبریدهای تجاری ارزن و سورگوم و توسعه کشت آنهاست که علاوه بر استفاده به عنوان خوراک دام، ارزش تغذیه ای بالایی برای انسان دارند. پژوهشگاه آمادگی دارد در زمینه کشت گیاهان جایگزین با کشت و صنعت همکاری کند.
در ادامه این جلسه مقرر شد زمینه های همکاری بخش های مختلف پژوهشگاه و کشت و صنعت آدینه توسط مدیران بخش ها به نحو دقیق تر بررسی و طی نشستهای آتی در قالب تفاهم نامه تدوین و اجرایی شود.

 

 

      

      

      

      

      

1397-12-13

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 371,603 | بازدید امروز : 169