logo jihad
دوشنبه 28 مرداد 1398
dividerآرشیو اخبارdividerهمکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حفظ گونه های در معرض انقراض کشور، در بازدید معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از پژوهشگاه تاکید شد
همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حفظ گونه های در معرض انقراض کشور، در بازدید معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از پژوهشگاه تاکید شد
همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حفظ گونه های در معرض انقراض کشور، در بازدید معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از پژوهشگاه تاکید شد

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تقدیر از دستاوردها و فعالیتهای پژوهشگاه بر بهره گیری از توانمندی های پژوهشگاه در زمینه های مختلف حفاظت محیط زیست از جمله حفظ گونه های در معرض انقراض کشور تاکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و هیات همراه در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در نشستی با حضور رییس و معاونان پژوهشگاه و مدیران بخش های مختلف تحقیقاتی با توامندی ها و ظرفیتهای بخش های مختلف پژوهشگاه در کمک به حفاظت از محیط زیست کشور آشنا شده و در ادامه با حضور در بخشهای مختلف تحقیقاتی و گفت و گو با اعضای هیات علمی و محققان هر بخش از پروژه های در حال اجرا و دستاوردهای آنها مطلع شدند.

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در خدمت محیط زیست و توسعه پایدار

دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ابتدای این نشست با بیان این که پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با توجه به تجارب و توانمندی های بالای  خود در زمینه های مختلف زیست فناوری می تواند به رفع بسیاری از مشکلات زیست محیطی کشور کمک کند تاکید کرد که فعالیتها و پروژه های پژوهشگاه تماما در راستای حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار است و اساسا یکی از محورهای عمده ماموریت  پژوهشگاه کاهش آلودگی های زیست محیطی است.

دکتر حسینی سالکده، معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در سخنانی با اشاره به تاریخچه شکل گیری و توسعه این مرکز پیشروی تحقیقات زیست فناوری کشاورزی کشور گفت: پژوهشگاه در سال 78 با ارتقای بخشی از موسسه تحقیقات اصلاح بذر در قالب موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی تشکیل شد و با توسعه فعالیت ها طی کمتر از دو دهه در حال حاضر علاوه بر پژوهشکده مرکزی مستقر در کرج   که شامل بخش های مختلف تحقیقاتی است، پژوهشکده هایی تخصصی در حوزه های صنایع غذایی، بیوتکنولوژی جانوری، متابولیتهای ثانویه و گیاهان دارویی در تبریز، رشت و اصفهان و  واحدی تحقیقاتی در حوزه منابع طبیعی در مشهد دارد.
وی خاطرنشان کرد: فعالیتهای پژوهشگاه در راستای اولویتهای تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بر رفع چالش های عمده بخش کشاورزی متمرکز شده است. در این راستا، ماموریت پژوهشگاه، تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار کشاورزی کشور با غلبه بر چالش هایی چون تنش های محیطی، هزینه های تولید، آلودگی محیط زیست و ارتقای کمیت و کیفیت محصولات است. 
حسینی سالکده تصریح کرد: رویکرد اصلی تحقیقات پژوهشگاه، عرضه دستاوردهای قابل تجاری سازی است و در این راستا به اثربخشی پژوهش ها توجه ویژه داریم. 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته به عنوان یکی از موثرترین  فناوری های بخش کشاورزی گفت: ارزش بازار جهانی محصولات تراریخته تنها از لحاظ سود حاصله برای شرکتها بالغ بر 30 میلیارد دلار در سال است و سودی که از محل کشت این محصولات عائد کشاورزان می شود به مراتب بیشتر است چرا که این فناوری امکان می دهد که محصولات زراعی با هزینه کمتر و عملکرد ببیشتر تولید شوند. 

وی با اشاره به گسترش فزاینده سطح زیرکشت محصولات تراریخته در دنیا که به بیش از 180 میلیون هکتار رسیده است اظهار داشت جای تاسف است در حالی که این فناوری با چنین پذیرش و گسترش وسیعی در سراسر دنیا مواجه شده و هر روز پیشرفتهای بیشتری در زمینه انتقال ژن و تولید محصولات تراریخته صورت می گیرد هنوز عده ای در ایران علیه این قبیل محصولات که هنوز امکان تولید در کشور را هم نیافته اند جنجال به پا می کنند. مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته از بحث انتقال یک ژن و ایجاد محصولی با یک صفت برتر به تدریج به انتقال چند ژن توسعه یافته است. مثلا تحقیقاتی برای تولید گیاهانی با 40 درصد عملکرد بیشتر  به روش انتقال چند ژن در حال انجام است که با به نتیجه رسیدن آن و مثلا کشت برنجی با 40 درصد عملکرد بیشتر در آن کشور معلوم نیست برنجکاران ما به چه سرنوشتی دچار خواهند شد. در شرایطی که در مدت دو دهه سطح زیر کشت محصولات تراریخته از مرز 180 میلیون هکتار گذشته چه طور می توان جلوی استفاده از این فناوری را در کشور گرفت؟
حسینی سالکده با تاکید بر این که در افق آینده گزینه ای جز استفاده از فناوری در مقابل ما نخواهد بود اظهار داشت: از 10 سال قبل دانشمندان آمریکایی در تلاش اند گندمی تولید کنند که از ازت هوا به جای کود استفاده می کند و می تواند تحولی بزرگ در کشت این محصول، مصرف کود و ... ایجاد کند و اگر نتوانیم به چنین فناوری هایی دست پیدا کنیم شانسی برای رقابت نخواهیم داشت و کشاورزی ما دچار ورشکستگی خواهد شد.

آسیب پذیری شدید کشاورزی ایران به دلیل عقب ماندگی در کاربرد فناوری

وی با هشدار نسبت به این که کشاورزی ایران به شدت از عقب ماندگی در فناوری در معرض تهدید است اظهار داشت: با توسعه فناوری هایی نظیر مهندسی ژنتیک در بخش کشاورزی روز به روز از هزینه های تولید محصولات کشاورزی در دنیا کاسته می شود در حالی که در ایران حتی هزینه آب مصرفی هم روز به روز بیشتر می شود.  متاسفانه  در کشور ما هنوز به فناوری به عنوان یک  پدیده لوکس نگاه می شود در حالی که چاره ای نداریم که همسو با تمام دنیا از این فناوری ها  در مقابله با چالش های روز افزون بخش کشاورزی نهایت استفاده را ببریم. در حالی که در ایران سر محصولاتی که نداریم یا به شدت کم داریم دعواست، روز به روز بر شتاب پیشرفت فناوری هایی از قبیل مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته در دنیا افزوده می شود. تصور کنید اگر برنج تراریخته که نزدیک به دو دهه از دستیابی به فناوری آن در کشور میگذارد از همان زمان امکان تجاری سازی را یافته بود  چه اثرگذاری بالایی در عرصه برنج ایران داشت و  متاسفانه مشابه همین بحث را در پنبه تراریخته هم داریم.

 بیوراکتورها جایگزین مزارع می شوند

حسینی سالکده در ادامه با اشاره به این که یکی از معضلات محیط زیست و منابع طبیعی کشور هجوم به عرصه ها برای کشت گیاهان دارویی است اظهار داشت: پژوهشگاه برای حل این معضل تمرکز خود را در تولید مواد موثره گیاهان دارویی از مزرعه به آزمایشگاه و بیوراکتورها سوق داده که ضمن حفاظت از منابع طبیعی مصرف آب را هم کاهش می دهد. اگر به اجرایی شدن این قبیل طرح ها سوبسید  داده شود کمک زیادی به اشتغالزایی و حفظ محیط زیست  خواهد بود و روستاییان قادر خواهند بود در خانه خود از این بیوراکتورها برای تهیه مواد موثره استفاده کنند.
 
پیشنهاد پژوهشگاه برای کمک به حفظ گونه های در معرض انقراض
 
دکتر غفاری، رییس بخش سیستم بیولوژی پژوهشگاه هم در توضیح فعالیت ها و پروژه های در حال انجام و خاتمه یافته بخش  اظهار داشت: با استفاده از دانش سیستم بیولوژی بحث شناسایی ماهیان مولد آزاد و کپور را با همکاری شیلات دنبال می کنیم و در طرحی با همکاری موسسه تحقیقات باغبانی، بررسی ساختار ژنتیکی انار را در دستور کار داریم.
با توجه به قابلیتهای بخش امکان تعیین توالی گونه های در معرض انقراض را هم داریم که در این راستا
چهار قبل طرحی را در مورد پلنگ ارائه دادیم. البته مشابه این طرح را با ثبت خط شناسه ژنتیکی در ماهیان انجام داده ایم.
وی افزود: بارکدینگ تک ژن ها و بررسی ژنوتیپهای گیاه سالیکورنیا با فناوری های امیکس جدید، توالی یابی ژنوم و آنالیز بیوانفورماتیکی و ایجاد بانک اطلاعات ژنتیکی اسبهای بومی از دیگر طرح ها و برنامه های بخش سیستم بیولوژی است که نشان می دهد این زمینه تخصصی امروز بیشتر به درد محیط زیست می خورد تا کشاورزی. 

 راه اندازی کلکسیون ذخایر ژنتیک انار

غفاری در ادامه با اشاره به ایجاد 
کلکسیون ذخایر ژنتیک انار در پژوهشگاه گفت: بانک اطلاعات ژنتیک انار که ایجاد شده حاوی اطلاعات کاملی پیرامون صفات مورفولوژیک، پتانسیل متابولیک و پتانسیل ژنتیکی ارقام و ژنوتیپ های ژرم پلاسم انار ایران است که فرایند تکثیر و تولید ارقام و ژنوتیپهای متناسب با اهداف تجاری مختلف را تسریع می کند. 
وی خاطرنشان کرد: روش استفاده شده در بخش سیستم بیولوژی می تواند قرابت نمونه ها را با دقت بالا نشان دهد که کمک زیادی به مطالعات زیست محیطی در زمینه تغییرات ایجاد شده درتنوع زیستی خواهد بود. 

شناسایی ژنوم زعفران بومی

غفاری در ادامه به تحقیقات بخش در زمینه توالی یابی و بررسی تنوع ژنتیکی زعفران اشاره کرد که با مارکرهای معمول بسیار دشوار است و در نهایت نشان داده که امکان افزایش عملکرد این محصول با روشهای اصلاح ژنتیکی وجود دارد و در این راستا شناسایی عملکرد خاص ژنها در زعفران در دست اقدام است.

 تایید کشف گونه ها و زیرگونه های جدید با بارکدینگ 

وی با اشاره به قابلیتهای روش بارکدینگ در بررسی و مقایسه خویشاوندان وحشی ارقام مختلف زراعی گفت: از این تکنیک می توان در تعیین و تایید گونه ها یا زیرگونه های جدید استفاده کرد که خصوصا در  زمینه خزندگان کشور که احتمال شناسایی گونه ها و زیرگونه های جدید در آنها وجود دارد بسیار طرفدار دارد و در این مورد هم می توانیم به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنیم. 
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست هم با تقدیر از دستاوردها و فعالیتهای پژوهشگاه در این حوزه علاقمندی سازمان را برای استفاده از توانمندی های پژوهشگاه خصوصا در زمینه گونه های در حال انقراض اعلام کرد.

حفظ و تکثیر گیاهان در خطر انقراض با کشت بافت

دکتر مهران شریعت پناهی، رییس بخش کشت بافت و سلول پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در خصوص زمینه های همکاری مشترک بخش و سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در گیاهان برخلاف جانوران که سلولهای بنیادی دارند قابلیت تکثیر و تمایز سلولها و تولید گیاه کامل در تمام اندامها وجود دارد و می توان با در اختیار داشتن قطعه ای از برگ، جوانه، ساقه و ... از طریق کشت بافت، گیاه کامل را تولید کرد. این روش تکثیر در گیاهانی مثل خرما که روش های معمول تکثیر در آنها سخت و بسیار زمانبر است اهمیت زیادی دارد و می تواند از انقراض گونه های گیاهی که اتفاقا بیش از گونه های جانوری است جلوگیری کند. 

ایجاد باغ های مادری سالم، علاج عملکرد پایین محصولات باغی

وی افزود: از دیگر فعالیتهای بخش کشت بافت برنامه سالم سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه های عاری از ویروس درختان باغی است که با توجه به  آلودگی ویروسی بالای نهالستانهای کشور به افزایش قابل افزایش عملکرد محصولات باغی کشور منجر می شود. 
شریعت پناهی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از زمینه های فعالیت بخش کشت بافت که اهمیت اقتصادی فوق العاده ای دارد تولید بذور هیبرید سبزیجات از طریق مهندسی معکوس است. با روش هاپلوئیدی و اصلاح معکوس می توان به سرعت به لاینهای اینبرد والدینی دست یافت که به روش متعارف حدود 40 تا 50 سال زمان می برد بدین ترتیب می توان با تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی در کشور از واردات آنها بی نیاز شد.

شناسایی فلور میکروبی جنگل های بلوط در راستای احیای بلوطستان ها

دکتر مریم هاشمی، رییس بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه هم در سخنانی با اشاره به اهمیت میکروارگانیسم ها در طبیعت و تبعات بر هم خوردن تعادل میکروارگانیسمها بر محیط زیست گفت: در این بخش روی سموم و کودهای بیولوژیک کار می کنیم که کاربرد سموم و کودهای شیمیایی را که آلاینده آب و خاک و محیط زیست محدود کنیم. یکی دیگر از پروژه های بخش که مستقیما در خدمت محیط زیست و حفظ جنگل هاست طرح جداسازی فلور میکروبی جنگلهای بلوط  است که در ایجاد نهالستانهای سالم بلوط کاربرد دارد.
وی تبدیل پسماندها به محصولات باارزش به کمک میکروارگانیسم را از دیگر زمینه های همکاری بخش با شازمان حفاظت محیط زیست عنوات و خاطرنشان کرد: با پروسه های میکروبی زمان لازم برای تجزیه پسماندها به شدت کاهش می یابد و چون فلور میکروبی را کنترل می کنیم  می توانیم به کمپوستی با ترکیب مطلوب برسیم. طرح تولید بیوگاز و پروژه های مرتبط با جلبک از دیگر زمینه های فعالیت پژوهشگاه است که عمدتا در پژوهشکده تبریز انجام می شود و بخش بیوتکنولوژی میکروبی هم در برخی پروژه ها همکاری دارد. 
هاشمی خاطرنشان کرد: محققان پژوهشکده تبریز سیستمی طراحی کرده اند که از دی اکسید کربن حاصل از نیروگاه ها برای تولید بیومس جلبک و فرآورده های آن و تصفیه آب استفاده می کند.

ضرورت شناسایی میکروارگانیسم های بومی در احیای فلور میکروبی 

وی با اشاره به اهمیت کنترل فلور میکروبی که با توجه به تغییر سبک زندگی بشر دچار دگرگونی های اساسی شده اظهار داشت: دنیا متوجه شده که برای احیای فلور میکروبی در هر منطقه باید از میکروارگانیسم های همان منطقه استفاده کرد. لذا شناسایی و ثبت میکروارگانیسمهای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
هاشمی با اشاره به بانک میکروبی غنی پژوهشگاه که عضو فدراسیون جهانی کلکسیونهای میکروبی هم هست اظهار داشت: بسیار امیدواریم با توجه به تنوع محیطی در ایران کلکسیونی هر چه غنی از میکروارگانیسمها داشته باشیم. 

فناوری تمیز در خدمت محیط زیست 

دکتر مامنی، رییس بخش نانوفناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: فناوری نانو که از آن به عنوان یک فناوری تمیز (کلین تکنولوژی) هم یاد می شود می تواند در رفع بسیاری از مشکلات بخش کشاورزی و همچنین کاهش آلودگی های زیست محیطی موثر باشد. فناوری نانو، اثربخشی و پایداری سموم و کودها را که در شرایط عادی نسبتا پایین هستند افزایش می دهد و در نتیجه مصرف سموم و کودها کاهش می یابد که به کاهش آسیبهای زیست محیطی ناشی از مصرف این مواد نیز کمک می کند. پوشش دهی سموم طبیعی با فناوری نانو هم با افزایش پایداری سموم طبیعی در برابر نور خورشید باعث اقبال بیشتر کشاورزان به استفاده از این قبیل سموم کم خطرتر نسبت به سموم شیمیایی می شود.
وی افزود: تولید نانومواد از ضایعات کشاورزی مثل کاه و کلش برنج که معمولا کشاورزان برای خلاص شدن از آنها مبادرت به سوزاندن آن ها می کنند هم در کاهش آلاینده های زیست محیطی و آلودگی هوا موثر است. یکی دیگر از برنامه های ما که کمک شایانی به محیط زیست می کند استفاده از پتانسیل نانوجاذبهای قابل بازیافت برای تصفیه آب است.

سازگاری کشاورزی با شرایط نامساعد محیطی با فناوری زیستی

دکتر بابک ناخدا، رییس بخش فیزیولوژی ملکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم با بیان این که هدف این بخش شناسایی مکانیسمهای سازگاری گیاهان با شرایط مختلف محیطی است اظهار داشت: امروزه به دلیل تغییر اقلیم با چالش های متعددی در عرصه کشاورزی مواجهیم به طوری که علاوه بر مشکل خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی، رتبه اول فرسایش خاک در دنیا را نیز داریم. نامساعد شدن روزافزون شرایط محیطی باعث شده که کشاورزان ما به دلیل مقرون به صرفه نبودن کشاورزی از روستاها  مهاجرت کنند. در بخش فیزیولوژی در تلاشیم با نگاهی چندجانبه به معضلات موجود ارقامی از گیاهان زراعی را که سازگاری بیشتری با شرایط نامساعد محیطی دارند شناسایی و به کشاورزان معرفی کنیم و همچنین با بررسی ژنوم آنها و شناسایی ژنهای موثر در صفات برتر از آنها در تولید گونه های زراعی با بهره وری اقتصادی بالاتر استفاده کنیم.

نجات گرسنگان با بازگشت فراموش شدگان انقلاب سبز

وی افزود: یکی دیگر از زمینه های فعالیت بخش فیزیولوژی ملکولی، احیای کشت گیاهان سودمندی از قبیل سورگوم و ارزن است که در پی انقلاب سبز کشاورزی، فراموش شده اند ولی مجبوریم در شرایط بحرانی کنونی به این منابع سنتی برگردیم. در این راستا کمپینی را برای معرفی این قبیل گیاهان به کشاورزان و صنایع غذایی آغاز کرده ایم و در تلاشیم ارقامی از این قبیل گیاهان را  که در کشور نداریم با کمک سازمانهای بین الملی وارد کنیم. 
ناخدا خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی از گیاهانی مثل ارزن مرواریدی و دم روباهی و سورگوم و ... که به دلیل ارزش غذایی بالا به
 اسمارت فود معروفند خصوصا در بیماران خاص تا افراد دیابتی و مادران باردار و شیرده بسیار مفیدند.
وی افزود: پژوهشگاه همچنین در
در برنامه ای که با همکاری فائو برای احیای کشاورزی منطقه جازموریان و بهره برداری پایدار از منابع ژنتیک آن در حال اجراست مشارکت دارد و در تلاشیم گیاهانی را که در صورت کشت در منطقه درآمدزایی بالاتری خواهند داشت  شناسایی و به کشاورزان معرفی کنیم.
ناخدا افزود: از چند سال پیش 
دنبال شناسایی گیاهان جایگزین متحمل به خشکی  مثل درخچه های علوفه ای برای سازگاری کشاورزی کشور با شرایط بد اقلیمی هستیم. بحث کاهش کربن در دنیا کاملا جدی است به طوری که در برخی کشورهای اروپایی شرکتهای خصوصی ای هستند که با تجهیزات خود دی اکسید کربن هوا را می گیرند و در کپسولهایی به گلخانه داران می فروشند که برای افزایش رشد گیاهان بسیار موثر است. بحث دیگر استفاده از گیاهان شورپسند است که با کشت گیاه سالیکورنیا شروع کرده ایم. 

پاکسازی زمین های آلوده با کشت جایگزین

وی خاطرنشان کرد: پروژه کلان دیگری که داریم استفاده از گیاهان در  پاکسازی زمین های آلوده است. با کشت برخی گیاهان علوفه ای و گل های زینتی  در زمین های آلوده به فاضلاب و شیرابه ها مثل اراضی جنوب تهران می توان آنها را جایگزین مزارع سبزیجات کرد با این تفاوت که این گیاهان جایگزین آلودگی را در ریشه خود تجمع می دهند که مشکلی  برای مصرف کننده ایجاد نمی کند. 

دکتر مطهره محسن پور، عضو هیات علمی بخش مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی پژوهشگاه نیز که در غیاب دکتر قره یاضی، رییس بخش در نشست حاضر بود با اشاره به نقش مهندسی ژنتیک در تولید گیاهانی با صفات برتر گفت: گیاهانی در طبیعت وجود دارند که ویژگی های برتری نسبت به ارقام زراعی دارند یا در برابر آفات و شرایط نامساعد محیطی مقاومند. ما در مهندسی ژنتیک ژنهای مرتبط با این صفات را در گیاهان وحشی شناسایی و به گیاهان زراعی مثل برنج منتقل می کنیم تا صفاتی مثل تحمل به خشکی در آنها ایجاد شود.

کاهش چشمگیر مصرف علف کش ها و آفت کش ها با کشت تراریخته ها

وی با اشاره به کشت محصولات تراریخته مقاوم به آفت یا علف کش یا دارای صفات برتر دیگر در نزدیک به 190 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی دنیا گفت: تجربه کشت این محصولات نشاندهنده کاهش قابل توجه مصرف ماده موثره آفت کش ها و علف کش ها است که خدمت بزرگی به حفظ سلامت و محیط زیست است.

 

 

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

 

عکاس : حسن سمیعی

 

تاریخ خبر : 24-11-97

   


  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 307,413 | بازدید امروز : 180