logo jihad
سه شنبه 31  اردیبهشت 1398
dividerآرشیو اخبارdividerبازدید دانشجویان کارشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
بازدید دانشجویان  کارشناسی  دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
بازدید دانشجویان کارشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

25 نفر از دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر با گرایش بیوتکنولوژی به سرپرستی دکتر قبولی درروز سه شنبه تاریخ 13/9/97 از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی در این بازدید که دو ساعت به طول انجامید، در ابتدا دانشجویان در سالن آمفی تئاتر با تماشای فیلم معرفی پژوهشگاه با دستاوردهای و فعالیت ها پژوهشگاه آشنا شدند.

بر مبنای این گزارش بخش فیزیولوژی مولکولی نخستین بخش مورد بازدید بود که دکتر سعادتمند از دانشجویان دکتری  پژوهش محور پژوهشگاه، سازکار علمی این بخش را برای تولید ارقام جدید زراعی و باغی و محصولات متحمل به تنش های محیطی را تشریح کرد و یادآور شد یکی از محورهای مهم فعالیت های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی افزایش کمی و بهبود کیفی محصولات کشاورزی شورپسند است و همچنین به دلیل مشکلات زیست محیطی و خشکسالی فعالیت های انجام شده در خصوص تولید گیاهان متحمل به کمبود آب را ارایه کرد.

بخش کشت بافت و فعالیت های انجام شده در این بخش و راهکارهای انتقال ژن و فعالیت های مربوط به این شاخه علمی توسط خانم های مهندس عروجلو و مهندس زهتابی کارشناسان این بخش برای دانشجویان توضیح داده شد و پروژه های کشت بافت خرما و روش های علمی عاری از ویروس ها و هاپلوئید و کشت بافت و پاسخ به سئواات دانشجویان در این بخش مورد توجه ویژه قرار گرفت.

بخش مهندسی ژنتیک و فعالیت های انجام شده در این بخش با ارایه توضیحاتی در خصوص نمونه های اقدامات انجام شده برای تغییرات انجام شده در ژنتیک گیاهان تجاری سازی شده و فعالیت های انجام شده مربوط به بهبود اقلام مورد نیاز در تغذیه نظیر روغن خوراکی توسط دکتر محسن پور تشریح شد و ایشان دانشجویان را در جریان مراحل دریافت مجوزهای متعدد قرار داده و فعالیت های فنی دستگاه های و قابلیت بهره گیری از آنها را برای تحقیقات به دانشجویان ارایه کرد.

مهندس علیدادی از کارشناسان بخش بیوتکنولوژی میکروبی فعالیت های بخش را برای بازدید کنندگان بیان کرد و ایشان با اشاره به نقش باکتری های مثبت و منفی بهره گیری ازباکتری های مفید و پتانسیل آنها را در گیاهان یادآور شد، بهینه سازی زباله های کشاورزی و فعالیت های پژوهشگاه در بهبود شناسایی معضلات بلوط های استان ایلام و اهمیت بخش کلکسیونی و دستاوردهای مهم این بخش برای آینده از دیگر محورهای مهم بازدید این بخش بود که دانشجویان به آن توجه نشان دادند.

در بخش زیست سامانه ها فعالیت ها انجام شده و همچنین پروژه های در دست انجام این بخش در خصوص اصالت نژاد گیاهان و جانوران توسط مهندس کریمی فرساد مسئول آزمایشگاه توضیح داده شد و دانشجویان با نمونه هایی که در حال حاضر مورد تحقیقات قرار می گیرند و همچنین دستگاه های مورد نیاز این تحقیقات آشنا شدند و بررسی ترانسکرپیتومیکس ارقام مهم باغی و زراعی برای دانشجویان با دلایل علمی و کارشناسی بیان شد.

بازدید  از بخش نانو تکنولوژی و آشنایی با کاربردهای نانو در کشاورزی بخش دیگری ازاین بازدید بود که دکتر معتمدی عضو هیات علمی بخش نانو با اشاره به اهمیت نانو تکنولوژی در بخش های مختلف تولیدات صنعتی و کشاورزی به بهره گیری مناسب از روش نانو در کودهای شیمیایی و جلوگیری از هدر رفت کودها و همچنین کاهش سموم و آفات گیاهی با بهره گیری از تکنولوژی نانو دانشجویان را با این فناوری آشنا کرد.

در بخش پایانی، اتاق رشد گیاه یا فیتوترون ها مورد بازدید قرار گرفت که توضیحاتی در خصوص شرایط کار و نگهداری گیاهان توسط مهندس زهتابی ارایه شد.

در گفت و گوی روابط عمومی با استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر، دکتر مهدی قبولی که سرپرست این گروه دانشجویی را بر عهده ایشان بود،  اظهار داشتند که هدف از انتخاب پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای بازدید دانشجویان را وجود امکانات ارزشمند و نیروهای متخصص در این پژوهشگاه دانست و افزود از آنجا که بنده در این پژوهشگاه رساله دکتری خود را گذرانده ام و فارغ التحصیل شده ام لذا با امکانات پژوهشگاه آشنایی کامل داشتم و از سوی دیگر با عنایت به اینکه دانشجویان بازدید کننده درسال آخر کارشناسی مشغول هستند بازدید از پژوهشگاه فرصت مغتنمی بود برای ادامه تحصیل و ایده برداری آنها و همچنین دانشجویان با بازدیداز پژوهشگاه الگوبرداری مناسبی برای ارایه پروژه های کارشناسی فارغ التحصیل شدن در رشته بیوتکنولوژی را پیدا می کنند و با نمونه هایی از کارهای با اهمیت در بخش کشاورزی به صورت علمی و قابل مشاهده آشنا خواهند شد.

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     


  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 299,309 | بازدید امروز : 53