logo jihad
دوشنبه 28 مرداد 1398
dividerآرشیو اخبارdividerبرگزاری کارگاه آموزشی تجاری سازی فناوری و دانش فنی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
برگزاری کارگاه آموزشی تجاری سازی فناوری و دانش فنی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
برگزاری کارگاه آموزشی تجاری سازی فناوری و دانش فنی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه روز چهارشنبه مورخ 7 آذر ماه 1397 از ساعت 8 لغایت 13 در محل آمفی تئاتر پژوهشگاه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و خیر مقدم توسط دکتر شهبازی رییس اداره بازاریابی و تجاری سازی آغاز شد در این کارگاه دکتر سیاوش ملکی­فر کارگزار تجاری سازی ستاد توسعه فناوری نانو وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت  تجارت هوشمند و آخرین دستاوردهای تجاری سازی دانش فنی را برای اعضای هیات علمی و پژوهشگران و مدیران و کارشناسان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تشریح کرد.

دکتر ملکی فر با تشریح جهت گیری علمی در دولت های مختلف پس از انقلاب افزود بهره گیری از فناوری و توجه ویژه به این رشته علمی در دوره اصلاحات با پیگیری های مجدانه رضا منصوری شدت یافت و یادآور شد امروزه الزامات تجاری سازی در بخش های مختلف پژوهشی اهمیت ویژه­ای پیدا کرده است و در تعاریف جدید اکو سیستم نوآوری و بازیگران آن طراحی طوری صورت گرفته است که علم و تکنولوژی به ثروت تبدیل شوند و کشور ما باید در مسیری حرکت کند از واردات تکنولوژی بی نیاز شود و برای نیل به این هدف باید به جای مقاله گرایی و تولید انبوه مقاله به گرایش کاربردی و جهت دهی مقالات به سمت تولید دانش و تکنولوژی حرکت کرد وی افزود عدم ثبات در سیاست ها ، عدم تمرکز و عدم شناخت همه با هم مشکل ایجاد کرده­اند تا در زمینه تولید علم دچار مشکل باشیم.

دکتر ملکی فر با اشاره به اهمیت تجاری سازی در اهداف و توسعه کشور گفت شرط اول تجاری سازی این است که از مقالات دل کنده شود و ما بپذیریم فناوری جلوتر از علم حرکت می کند نمونه بارز آن را می توان در اختراع هواپیما توسط برادران رایت مشاهده کرد و جامعه پژوهشی ما نیازمند اصلاح این باور است باید بپذیریم تکنولوژی حاصل انباشت مقاله دانشگاهی نیست.

این استاد تجاری سازی در ستاد نانو افزود در پروسه فرآیند نوآوری فناورانه باید پژوهش، اختراع، تجاری سازی، با بازار سازی و سود و ثروت با هم دیده شوند.

دکتر ملکی فر در این کارگاه یادآور شد که در اکو سیستم نوآوری باید این حقایق را مدنظر قرار دهیم که بنگاه­های اقتصادی، شرکت­ های دانش بنیان ، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها باید تلاش کنند طبیعت را به عنوان پول تلقی کرده  مواد موجود در طبیعت با بهره گیری از پژوهش و شرکت های دانش بنیان باید به سود و افزایش ثروت در جامعه بیانجامد و بازاریابی و بهر گیری از ابزار سودمند نیز در تجاری سازی فعالیت ها نقش ویژه ای دارد.

تشریح چارچوب سطح آمادگی فناوری و تفکیک میان فناوری و نوآوری از مباحثی بود که میان شرکت کنندگان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و این نتیجه حاصل شد که نوآوری محصول یا خدمت جدیدی است و دانش توسعه فناوری خودش یک دانش است و کشور ما در بعد توسعه دانش معمولا دیر توسعه می دهد و هزینه های توسعه بسیار بالا بوده و برای تحقق اهداف ملی باید همسو با پیشرفت و توسعه حرکت کرد تا با سرعت جهانی همراه شویم.

در این گارگاه مدلهای مختلف توسعه کسب و کار تشریح شد و مباحث مهم این مقوله نظیر سرمایه ، شبکه سازی و توسعه ارتباطات ، اطلاعات ، زیرساخت های مورد نیاز ، تجارب ، دسترسی به بازار و کانال های توزیع ، نیروی انسانی و دانش فنی برای شرکت کنندگان به تفصیل توضیح داده شد.

بهره گیری از بوم کسب و کار با مشارکت اعضای هیات علمی پژوهشگاه و مجری کارگاه از مباحث قابل ارزش در این کارگاه بود و همچنین شرکت کنندگان با روش های انتقال سریع و معرفی محصول تولیدی به سرمایه گذار آشنا شدند و در مورد تفاوت ارتباط با مشتری و شناخت مشتری با استاد مدعو تبادل نظر صورت گرفت دکتر ملکی فر با بررسی تفاوت کسب و کارهای سنتی با کسب و کاری نوین گفت در کسب و کارهای سنتی محصول با پول معاوضه می شد در سیستم جدید تنوع مشتری ها وجود دارد با هر مشتری روش خاص خود دنبال می شود و عناصری نظیر زمان، تعداد مشتری، بزرگ بودن کسب و کار و گستردگی بازار در ارتباط با مشتری مدنظر قرار می گیرند.

نگاه علمی به بازار و میزان سرمایه گذاری در فروش دانش فنی و تجاری سازی از مباحث دیگری بود که در این کارگاه تشریح شد و تهیه طرح کسب و کارها و نگرش علمی در تهیه بیزینس پلان مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت و مشارکت ویژه ای در تشریح این موضوع با مجری کارگاه ابراز شد.

دکتر ملکی فر در جلسه بعدازظهر این گارگاه اهمیت بازیگران متفاوت در اکو سیستم نوآوری ایران را تشریح کرد گفت برای تجاری سازی باید مراکز رشد ، شتاب دهنده­ ها ، بازار فناوری و سرمایه گذاری جسورانه را مورد توجه قرار داده و از اشتباهات رایج فناورها در تجاری سازی جلوگیری کنیم.

ایشان در پایان سخنان خود در این کارگاه افزود پژوهشگاه هایی نظیر پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به مثابه معاون طلا هستند و نسل آینده تجارت فناوری متعلق به کارگروه نانو و بیوتکنولوژی و همچنین  IT خواهد بود و از این رهگذر پژوهشگاه بیوتکنولوژی در آینده از IT مهم تر خواهند بود زیرا مباحثی نظیر امنیت غذایی و سلامت برای کشورها جز مهمترین اولویت ها هستند و ادامه داد در بازار  برای تکنولوژی و فناوری فرش قرمز پهن نمی کنند باید با تولید محصول و متقاعد کردن مشتریان در بازار جهانی حضور پیدا کرد و جایگاه خود را با بهره گیری از دانش تثبیت کرد.

 

    

    

    

    

    

 


  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 307,413 | بازدید امروز : 180