logo jihad
سه شنبه 31  اردیبهشت 1398
dividerآرشیو اخبارdividerبرگزاری کارگاه آموزشی با عنوان آینده نگاری، نوآوری باز و دنیای فردا با محوریت نقش بیوتکنولوژی در توسعه
برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان آینده نگاری، نوآوری باز و دنیای فردا با محوریت نقش بیوتکنولوژی در توسعه
برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان آینده نگاری، نوآوری باز و دنیای فردا با محوریت نقش بیوتکنولوژی در توسعه

کارگاه آموزشی آینده نگاری، نوآوری باز و دنیای فردا با محوریت "تبیین نقش بیوتکنولوژی در توسعه"، صبح روز پنجشنبه 10 آبان ماه در آمفی تئاتر پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری کشور در رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این کارگاه که با استقبال کارشناسان، دانشجویان و علاقه مندان حوزه فناوری برگزار شد، آقایان مسعود زمانی؛ آینده پژوه، تحلیلگر بازار و از مدیران ارشد هولدینگ فناپ، آرش برجی خانی؛ بنیانگذار و مدیرعامل استارت آپ پرابلِم و صالح سپهری فر؛ مترجم و مشاور کسب و کار، درباره شیوه های نوین کسب و کار، درآمدزایی، دگرگونیهای بازار در طی دهه های اخیر به سخنرانی پرداخته و راهکارهایی را به فراخور نیاز جهان امروز برای افزایش بهره وری اقتصادی مطرح کردند.

مسعود زمانی، در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر نفت نمی‌تواند موجبات پیشرفت اقتصادی کشور را فراهم کند، اظهار داشت: اقتصاد در جهان امروز باید همراه با فناوری رو به جلو حرکت کند. دنیای امروز، جهانی و نمایی است در حالی که جهان دیروز، محلی و خطی بوده است.

وی با ذکر نمونه هایی از فناوریهایی همچون؛ رباتیک و هوش مصنوعی، ژنومیک، مجازی سازی پول و بازار، امنیت سایبری و مدیریت داده‌ها که بصورت نمایی در حال رشد هستند، از فناوریهای زیستی و ژنومیکی به عنوانی دانشی که بیشترین رشد را در میان همه دانش ها دارد، یاد کرد و افزود برای نمونه، توالی یابی دی ان ای، کمک بزرگی به گسترش تندرستی جوامع کرده و هزینه های انجام آن کاهش  قابل توجهی داشته و در دسترس مردم قرار گرفته است. همچنین بسیاری از فرایندهای پزشکی به دانش رایانه ای گره خورده‌اند و این سبب پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها شده است.

وی با بیان اینکه نباید به مسائل به صورت روزمره نگاه کرد، ابراز داشت: بهای نهایی فراورده های تولیدی در شرکت‌های پیشرفته با صنعتی شدن، رو به کاهش میگذارد تا همه مردم بتوانند از مزیتهای آن بهره مند شود.

این تحلیلگر بازار، با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های برتر جهان به دلیل عدم همراهی با فناوریهای روز دچار ورشکستگی شدند، یادآور شد: برای رقابت در دنیای اقتصاد باید هدفهای بلندمدت برای شرکت‌ها تعیین کرد.

آرش برجی خانی نیز در این کارگاه با اشاره به اهمیت افزایش کیفیت و کاهش قیمت نهایی فراورده ها، گفت: برای داشتن یک اقتصاد پویا باید رقابت سالم بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ایجاد کرد و با این رقابت، قیمت‌ها را کاهش داد که این کاهش می‌تواند به اقتصاد کمک کند. افزایش کیفیت و کاهش قیمت باعث فراگیر شدن فناوری شده و سود اقتصادی زیادی را برای شرکت‌های فعال در این حوزه به دنبال خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مفهوم نوآوری باز در بازار و اقتصاد امروز، آن را راهکاری موفق برای تجاری سازی فراورده ها دانست و یادآور شد که برخلاف مدل های سنتی، در مدلهای نوآورانه، نه تنها اصل بر بهره‌برداری از ایده‌ها چه در درون سازمانها و چه از خارج آنها بوده و محدود نیست، بلکه این نوآوری بر همه‌گیری و اجتماعی شدن تاکید دارد.

صالح سپهری فر نیز در این نشست با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در فناوریهای گوناگون، بومی سازی است، خاطرنشان کرد: فناوریهای بومی شده می‌تواند باعث ایجاد شرایط مطلوب اقتصادی شود. وی یکی از روش‌های بومی‌سازی را ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری برای کارهای اقتصادی دانست و یادآور شد: پارک‌های علم و فناوری می‌توانند کمک‌های زیادی به بومی‌سازی فناوریها در رشته های گوناگون علمی ارائه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کشور هلند، از تجربه موفق این کشور در زمینه بهره گیری از فناوریهای نوین بویژه با توجه به کمبود زمین و پیشروی دریا اشاره کرد و از آن کشور به عنوان نمونه ای موفق برای تولید فراورده های کشاورزی و دامی در سطح جهان با درآمدزایی بالا نام برد.

بر پایه این گزارش دکتر مجید متقی­طلب، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری کشور نیز در سخنان کوتاهی، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، از آمادگی پژوهشکده برای فراهم کردن شرایط پژوهش و نوآوری برای همه ایده پردازان و نوآوران در زمینه زیست فناوری و تعریف طرحهای مشترک مشتری مدار خبر داد.

شایان ذکر است در پایان کارگاه، از کتاب"صنایع آینده" نوشته"الک راس" و ترجمه"صالح سپهری‌فر، بهاره رضاجو و اردوان یزدی" رونمایی شد. این کتاب که یکی از کتاب‌های مطرح و مرتبط با حوزه آینده‌پژوهی منتشر شده در چند سال اخیر است، به دگرگونیهای فناورانه، اثر آن بر زندگی انسانها بویژه کسب و کار، حضور کسب و کارهای آنلاین، گسترش فناوریهای ارتباطی و نیز دگرگونیهای نوین در حوزه های گوناگون میپردازد.

    

 

    

 

     

 

      

 

     

 

    


  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 299,309 | بازدید امروز : 53