logo jihad
شنبه 29 شهریور 1399
dividerآرشیو اخبارdividerبازدید دادستان مرکز استان البرز و مقامات قضایی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
بازدید دادستان مرکز استان البرز و مقامات قضایی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
بازدید دادستان مرکز استان البرز و مقامات قضایی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 

 بازدید دادستان مرکز استان البرز و مقامات قضایی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز، پیش از ظهر امروز، دوشنبه، 29 مردادماه 97، با حضور در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و بازدید از بخش های تحقیقاتی، بر عزم دستگاه قضایی برای صیانت از منافع ملی و استفاده از فواید فناوری های مختلف تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، حاجی رضا شاکرمی و جمعی از مقامات قضایی استان البرز در این بازدید که با حضور رئیس پژوهشگاه، معاونان، مدیران و تعدادی از اعضای هیات علمی در محل پژوهشگاه برگزار شد، پس از استماع گزارشی در خصوص فعالیت ها، دستاوردها و برنامه های پژوهشگاه، از بخش های مختلف تحقیقاتی بازدید کردند و از نزدیک با روند تحقیقات و طرح های پژوهشی در حال اجرا آشنا شدند.

دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ابتدای این بازدید با خیرمقدم به دادستان و هیات همراه، از حضور مسئولان قضایی استان در پژوهشگاه که بیانگر علاقه آنها به علم و فناوری است، تقدیر کرد.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از تاریخچه تاسیس و توسعه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: این پژوهشگاه که مولود انقلاب اسلامی است در سال 1378 راه اندازی شده و از بدو تشکیل با هدف توسعه فعالیت ها در مناطق مختلف کشور نسبت به راه اندازی مراکز در برخی استان ها اقدام کرده است. این مراکز با ارتقای پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به پژوهشگاه در قالب پژوهشکده های تخصصی در شهرهای رشت، تبریز، اصفهان و مدیریت بیوتکنولوژی کشاورزی مشهد فعالیت دارند.

خوش خلق سیما با اعلام اینکه ساختمان جدید پژوهشگاه با وسعت 22 هزار متر مربع نیز ان شاالله  تا پایان سال با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به نیازهای بخش کشاورزی خصوصا با توجه به چالش هایی چون تغییر اقلیم، محورهایی همچون کمبود آب و خاک و آلودگی محیط زیست، افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار، تولید مواد باارزش افزوده بالا و مدیریت ضایعات کشاورزی جزء فعالیت های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی است.

وی افزود: بر اساس پیش بینی های انجام شده، طبق  چشم انداز پژوهشگاه، تا سال 1400، تجاری سازی 40 محصول و ثبت 15 اختراع بین المللی نیز در دستورکار قرار دارد.

خوش خلق سیما با اشاره به بازار جهانی بیوتکنولوژی کشاورزی تا سال 2017 اظهار داشت: گردش مالی بذر تراریخته سالانه حدود 20 میلیارد دلار است و این در حالی است که علیرغم توانایی تولید محصولات تراریخته توسط محققان ما، سالانه حدود 5 میلیارد دلار از این محصولات وارد کشور می شود.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به سیل گسترده واردات محصولات تراریخته به کشور از سال 1385 تاکنون گفت: تا سال 93 به رغم واردات فزاینده این محصولات، کمترین مخالفتی با محصولات تراریخته در کشور ابراز نمی شد ولی با اعلام تولید این محصولات با فناوری داخلی در سال 93، ناگهان هجمه ای گسترده و ادعاهای غیرواقعی و بی پایه مبنی بر مضر بودن این محصولات مطرح شد که بیانگر نگرانی شدید برخی از به خطر افتادن منافع ناشی از واردات این محصولات به کشور است. این ادعاها در حالی علیه محصولات تراریخته مطرح می شود که بررسی ها و آزمایش های گسترده انجام شده توسط نهادهای مسئول بین المللی و ملی در کشورهای مختلف جهان بر سلامت این محصولات، مهر تایید زده اند و گزارش مستند علمی در خصوص مخاطرات احتمالی این محصولات وجود ندارد.

خوش خلق سیما با اشاره به تولید برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار در این پژوهشگاه که از سال ها  پیش آماده تولید انبوه است، اظهار داشت: در حال حاضر 88 درصد سموم مصرفی کشور صرف مقابله با این آفت می شود که اتفاقا از خطرناک ترین سموم آفت کش هستند که ضمن به خطر انداختن سلامت کشاورزان و مصرف کنندگان، محیط زیست را نیز به شدت تهدید می کند.

وی افزود: با کشت برنج تراریخته که ژن تولیدکننده پروتئین ضد این آفت صرفا در ساقه آن  بیان می شود، دیگر نیازی به استفاده از این حجم عظیم از سموم شیمیایی نخواهد بود و سالانه از اتلاف مقادیر زیادی از برنج تولیدی بر اثر آفت نیز جلوگیری خواهد شد.  البته روشن است که این اتفاق برای واردکنندگانی که از مصرف گسترده سموم خطرناک شیمیایی در مزارع کشور سود می برند خوشایند نیست و برای جلوگیری از کشت برنج تراریخته به هر وسیله ای متوسل می شوند.  

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه از تولید پنبه تراریخته مقاوم به کرم غوزه، سیب زمینی تراریخته مقاوم به آفت و برخی دیگر از محصولات تراریخته با صفات نسل اول به عنوان دستاوردهای تحقیقاتی پژوهشگاه در زمینه مهندسی ژنتیک و انتقال ژن یاد کرد که به زعم وی از موثرترین فناوری ها برای فائق آمدن بر چالش هایی چون تغییر اقلیم و افزایش تنش های محیطی در بخش کشاورزی است.

وی در عین حال تاکید کرد: انتقال ژن و تولید محصولات تراریخته تنها یکی از محورهای فعالیت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی است و این مرکز علمی به عنوان پیشتاز فناوری های زیستی کشاورزی در کشور در حوزه های متنوع این فناوری ها فعالیت دارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی دستیابی به دانش فنی تولید نانوسیلیکا از کلش و سبوس برنج، تولید کود زیستی برپایه استرپتومایسس، دانش فنی کشت و تولید گیاهان شورپسند (سالیکورنیا)، دانش فنی تولید فرمولاسیون جدید پروبیوتیک گیاهی مبتنی بر سویه های بومی قارچ تریکودرما، دانش فنی تولید شیر تخمیری فراسودمند و پروبیوتیک، دانش فنی سالم سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه های درختان باغی مهم کشور، فناوری تولید نهال ارقام تجاری خرما و دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی را بخشی از دستاوردهای پرشمار پژوهشگاه در حوزه های مختلف زیست فناوری کشاورزی عنوان کرد.

در این نشست، همچنین دکتر بهزاد قره‌یاضی، رئیس بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و انتقال ژن پژوهشگاه در سخنانی با اشاره به اهداف پشت پرده جریانی که  علیه توسعه فناوری مهندسی ژنتیک در کشور کارشکنی کرده و با وحشت آفرینی و ایجاد هراس در مردم، سعی در جلوگیری از تولید داخلی محصولات تراریخته و تداوم وابستگی بخش کشاورزی و صنایع مرتبط به خارج دارد، اظهار داشت: درصد بالایی از روغن های خوراکی و همچنین خوراک دام مصرفی جهت تولید شیر و فرآورده های لبنی و گوشت گاو و گوسفند و مرغ و ... وارداتی و تراریخته هستند و روشن است که جلوگیری از کشت تراریخته ها در کشور چه لطمه عظیمی به امنیت غذایی و امنیت ملی کشور خواهد زد.

شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز نیز در پایان این نشست با تقدیر از دستاوردهای علمی محققان پژوهشگاه، بر عزم دستگاه قضایی بر صیانت از منافع ملی و استفاده از فواید فناوری های مختلف تاکید و پیشنهاد کرد با برگزاری میزگردها و نشست های رسانه ای با حضور محققان این حوزه و نمایندگان دستگاه های تخصصی ذیربط در زمینه محصولات تراریخته اطلاع رسانی شود.

  

 

1397-05-29
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 380,737 | بازدید امروز : 113