logo jihad
دوشنبه 20  اردیبهشت 1400
dividerآرشیو اخبارdividerبرگزاری جلسه آموزشی راه اندازی نرم افزار LIMS با حضور مسئولان آزمایشگاه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
برگزاری جلسه آموزشی راه اندازی نرم افزار LIMS با حضور مسئولان آزمایشگاه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
برگزاری جلسه آموزشی راه اندازی نرم افزار LIMS با حضور مسئولان آزمایشگاه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

 

برگزاری جلسه آموزشی راه اندازی نرم افزار LIMS با حضور مسئولان آزمایشگاه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

جلسه آموزشی راه اندازی نرم افزار LIMS (سامانه مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی) با حضور مسئولان آزمایشگاه ها، صبح دوشنبه 21 خردادماه 97 در محل سالن آمفی تئاتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، در این جلسه که با هدف آشنایی مسئولان آزمایشگاه ها و بخش های تحقیقاتی پژوهشگاه با کاربردها و قابلیت های نرم افزار LIMS صورت گرفت، این نرم افزار معرفی و آموزش های لازم توسط شرکت ارائه دهنده این خدمات ارائه شد و مسئولان آزمایشگاه ها نیز پرسش ها و پیشنهادها ی خود را درباره کارکرد این نرم افزار مطرح کردند.

بر اساس این گزارش، مقرر شد مسئولان آزمایشگاه ها روی این نرم افزار کار کنند و نظرات و پیشنهادهای خود را برای بهینه شدن سامانه و کارآمدی بیشتر نرم افزار مذکور ارائه نمایند.

استفاده از نرم افزار LIMS به منظور تسهیل و تسریع در مسیر خریدها و تجهیز سفارش آزمایشگاهی، انبارک های داخل آزمایشگاه های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و نیز کارگاه های آموزشی و ارتقای سیستم اداری مربوط به آن است که از طریق اتوماسیون این روند را بهبود می بخشد.

گفتنی است سیستم های مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) که از آنها گاهی با عناوینی نظیر سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) یا سیستم مدیریت آزمایشگاه (LMS) نیز یاد می شود، نرم افزار هایی هستند که بمنظور مدیریت اطلاعات و فرآیند های آزمایشگاهی طراحی و توسعه داده می شوند. امکانات اصلی سیستم های LIMS را می توان در چند فرآیند اصلی آزمایشگاهی خلاصه نمود که در تمامی سیستم های مدیریت آزمایشگاهی می بایست در نظر گرفته شوند که عبارتند از:

  • دریافت نمونه و ثبت سابقه سفارش
  • امکان محول نمودن آزمایش مربوط به یک نمونه به پرسنل آزمایشگاه
  • پیگیری رویداد هایی که برای نمونه در طول فرآیند ارزیابی روی می دهد
  • امکان نظارت و کنترل کیفیت نتایج آزمایشات و تجهیزات آزمایشگاهی
  • نگهداری و ذخیره سازی داده های مربوط به نمونه های آزمایشگاهی
  • امکان گزارشگیری از اطلاعات مربوط به نمونه جهت تحلیل ها و ارزیابی های آتی

استفاده از مجموعه‌های نرم‌افزاری مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS)، راهکاری مناسب برای ساماندهی و مدیریت گردش اطلاعات در آزمایشگاه‌ها است. مدیریت فرایندهای آزمایشگاهی مانند فرایند انجام آزمون (از پذیرش نمونه از مشتری، بررسی فنی، توزیع نمونه و انجام آزمون، تا ارایه نتایج به مشتری)، فرایندهای مدیریت کیفیت، فرایندهای انبارش نمونه‌ها و همچنین فرایندهای پشتیبانی و نگهداری و تعمیرات، از جمله توانمندی‌های این دسته از نرم‌افزارها است.

1397-03-21
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است. { سال تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها }--طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 400,271 | بازدید امروز : 15