logo jihad
پنج شنبه 02 بهمن 1399
dividerآرشیو اخبارdividerطی قراردادهایی با واحدهای صنعتی کلید خورد : تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی. 95/11/24
طی قراردادهایی با واحدهای صنعتی کلید خورد :
 تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی. 95/11/24
طی قراردادهایی با واحدهای صنعتی کلید خورد : تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی. 95/11/24

در مراسمی که صبح امروز در محل سازمان آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی برگزار شد، دانش فنی تولید برخی محصولات که با تلاش محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی حاصل شده طی قراردادهایی جهت تولید تجاری به تعدادی از شرکت های خصوصی واگذار شد. 

 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در این مراسم قرارداد ارائه دانش فنی و فرمولاسیون تولید اقتصادی افزودنی فایتوبیوتیک جوجه گوشتی با شرکت کشت و صنعت پیشرو صالح کاشمر، امکان سنجی تقاضاهای فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی، توسعه بازار ماشین آلات فناوری پلاسمای سرد و توسعه دانش فنی کاربردهای فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی با شرکت دانش بنیان کاوش یاران فن پویا، حق استفاده و دانش فنی و فروش فرمولاسیون سموم گیاهی کشاورزی بر پایه آزادیراختین با پایداری بالا با شرکت آریا شیمی، فروش بیوماس تر تغلیظ شده جلبک دونالیلا با حداقل 10 درصد ماده خشک با لابراتور نلا به امضای دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما - رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی - و مدیران عامل شرکت های مربوطه رسید. در این مراسم همچنین تفاهم نامه ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور زیست فناوری کشاورزی با پارک علم و فناوری گیلان امضا شد.   

واگذاری دانش فنی و فرمولاسیون تولید اقتصادی افزودنی فایتوبیوتیک جوجه گوشتی

 مدت قرارداد تحویل دانش فنی تولید این محصول که صبح امروز به امضای دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و قدیر صالحی مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پیشرو صالح کاشمر رسید از تاریخ احداث و راه اندازی کامل خط تولید فایتوبیوتیک جوجه گوشتی و تولید انبوه آن سه سال است و بعد از طی دوره قرارداد مالکیت دانش فنی به شرکت منتقل میشود. مبلغ قرارداد هم معادل 10 درصد قیمت تمام شده به ازای هر کیلوگرم تولید پس از تولید انبوه و فروش فایتوبیوتیک جوجه گوشتی در صورت سودآور بودن به ازای تولید سالانه پس از اتمام یک سال دوره تولید آزمایشی است که در مقاطع شش ماهه توسط شرکت محاسبه و به حساب پژوهشکده واریز می شود. براساس تعهدات پژوهشکده فایتوبیوتیک جوجه گوشتی تولید شده در این قرارداد باید از لحاظ عملکرد، راندمان و اثرگذاری در جوجه گوشتی با نمونه های وارداتی برابری کرده و باید قابلیت جایگزینی کامل آنتی بیوتیک را جهت تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک داشته باشد. صنعت تولید گوشت مرغ در کشور با مشکلاتی نظیر ضریب تبدیل غذایی بالا، تلفات زیاد دوره پرورش و بالا بودن هزینه تولید مواجه است که همه این عوامل منجر به کاهش راندمان تولید در این صنعت شده و قیمت تمام شده گوشت تولیدی را در کشور افزایش داده است. فیتوبیوتیک‌ ها یکی از جدیدترین افزودنی‌های خوراکی طیور محسوب می‌شود که بر پایه ترکیبات گیاهی فرمولاسیون و تولید می‌شوند. فایتوبیوتیک ها با داشتن خواص ضد میکروبی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد استرس، ضد التهاب و تقویت سیستم ایمنی میتواند ضریب تبدیل، وزن نهایی، مصرف خوراک و طول دوره پرورش را در صنعت طیور به طور چشمگیری بهینه نماید. فایتوبیوتیک ها همچنین با کاهش آمونیاک دفعی به محیط، افزایش تیتر واکسیناسیون میزان تلفات را به طور موثری کاهش می‌دهد. فایتوبیوتیک ها بهترین جایگزین برای آنتی بیوتیک ها در جیره غذایی طیور بوده و تولید گوشت بدون آنتی بیوتیک با استفاده از فایتوبیوتیک در صنعت طیور امکانپذیر خواهد بود. در یک دوره 45 روزه در واحدی با ظرفیت 10 هزار جوجه گوشتی با استفاده از فایتوبیوتیک در جیره غذایی به طور میانگین مبلغ 50 میلیون ریال سود خالص اضافی ناشی از افزایش راندمان نصیب پرورش دهنده جوجه گوشتی خواهد شد.

  افزایش چشمگیر راندمان تولید در صنعت طیور کشور و کمک به تامین امنیت غذایی ، کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در جیره غذایی طیور و متعاقبا کاهش هزینه های درمانی جامعه و تولید فایتوبیوتیک ها از منبع غنی گیاهان منابع طبیعی در کشور و صادرات این محصول و ارزآوری بیشتر، کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها و کمک به حفظ محیط زیست، کاهش واردات و مصرف آنتی بیوتیک ها و صرفه جویی ارزی ، افزایش بهره وری از منابع طبیعی و منبع غنی گیاهان دارویی کشور و کاهش خام فروشی گیاهان دارویی و تبدیل آنها به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر و کمک به تحقق چشم اندازها و سیاست های کلان دولت در بهره برداری از گیاهان دارویی (سند ملی گیاهان دارویی) از جمله دستاوردهای اجرایی شدن این قرارداد است.

تولید صنعتی سموم گیاهی کشاورزی بر پایه آزادیراختین در کشور

تفاهم نامه واگذاری حق استفاده از دانش فنی و فروش فرمولاسیون سموم گیاهی کشاورزی بر پایه آزادیراختین صبح امروز به امضای دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و محمدرضا تیموری مدیرعامل شرکت آریا شیمی رسید. مدت قرارداد از تاریخ نخستین فروش تجاری محصول موضوع قرارداد به مدت هفت سال می باشد.  

                                                                                                                                                                                           راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناوری زیست فناوری کشاورزی

مرکز رشد مشترک واحدهای فناوری زیست فناوری کشاورزی با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان تاسیس می شود. موافقت نامه تاسیس، راه اندازی و راهبری این مرکز رشد صبح امروز بین دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما -رییس پژوهشکده - و دکتر مجید متقی طلب -رییس پارک- منعقد شد. کمک به افزایش ثروت از طریق توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری و نوآوری، حمایت از تکمیل فرایند تبدیل ایده به محصول و تسریع در روند انتقال دانش فنی و فناوری، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان، تجاری سازی نتایج تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی و ایجاد زمینه جذب کارآفرینان و اشتغال دانش آموختگان در قالب واحدهای فناور بخش بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله اهداف تاسیس این مرکز رشد مشترک اعلام شده است.

طبق قرارداد حداقل نیمی از ظرفیت استقرار در مرکز رشد به هسته ها و واحدهای فناور که توسط محققان پژوهشکده تاسیس می شوند اختصاص خواهد داشت.

فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی تجاری سازی

 امروز همچنین تفاهم نامه همکاری پژوهشی و واگذاری انحصاری دانش فنی طراحی و توسعه کاربردهای فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی با شرکت دانش بنیان کاوش یاران فن پویا امضا شد که موضوع آن امکان سنجی تقاضاهای فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی، توسعه بازار ماشین آلات فناوری پلاسمای سرد و توسعه دانش فنی کاربردهای فناوری پلاسمای سرد در صنایع غذایی و کشاورزی است.

 فروش بیومس تغلیظ شده جلبک جهت استفاده در فرآورده های آرایشی بهداشتی

 براساس قراردادی که بین پژوهشکده و لابراتور نلا منعقد شد، بیوماس تر تغلیظ شده جلبک دونالیلا با حداقل 10 درصد ماده خشک جهت استفاده در فرآورده های آرایشی بهداشتی به لابراتور نلا ارائه می شود. مدت این قرارداد سه سال است.

عکس : آرشیو عکس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی

برای بازدید و دریافت تصاویر بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید

 

 

 

 

 

 

1395-12-02
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین اخبار
  • آخرین مقالات
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 390,671 | بازدید امروز : 21