logo jihad
چهارشنبه 28 آذر 1397
dividerآرشیو اخبارdividerکارگاه آموزشی «آیین نگارش و مکاتبات اداری» در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد
کارگاه آموزشی «آیین نگارش و مکاتبات اداری» در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد
کارگاه آموزشی «آیین نگارش و مکاتبات اداری» در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد

کارگاه آموزشی «آیین نگارش و مکاتبات اداری» در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد

کارگاه آموزشی «آیین نگارش و مکاتبات اداری» ویژه کارکنان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، روزهای سه شنبه و چهارشنبه، 12 و 13 دی ماه 96 به مدت دو روز، از ساعت 9 تا 15 در محل سالن آمفی تئاتر پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، در این کارگاه آموزشی که توسط دکتر جمشید اسعدی، از مدرسان باسابقه و از مدیران اسبق سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار شد، جمع کثیری از کارشناسان، مدیران و دانشجویان پژوهشگاه حضور داشتند و به طور تئوری و عملی با مباحث مرتبط با آیین نگارش و مکاتبات اداری در سازمان ها آشنا شدند.

مدرس این دوره آموزشی، با تشریح مفهوم ارتباط موثر و عناصر ارتباطی، نوشتن را یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی خصوصا برای کارکنان سازمان ها توصیف کرد و گفت: برای اینکه فهم درستی از کارمند بخواهیم، مطالب باید فهیم بیان شود و همگی ما باید شیوه صحیح انتقال دانش را فرابگیریم. در این زمینه، سیستم باید مهارت ها و ابزار ارتباطی را که نوشتن یکی از آنهاست، آموزش ببیند.

اسعدی در گفتگو با روابط عمومی پژوهشگاه درخصوص اهمیت نگارش و مکاتبات اداری به عنوان یک ابزار ارتباطی اظهار داشت: به ثمر رسیدن فرایند ارتباطات، نیازمند استفاده از ابزارهای خاصی است که یکی از این ابزارها، نوشتار است.

وی با اشاره به پیشینه فرایند ارتباطات در سازمان ها خاطرنشان کرد: فرایند ارتباطات در سازمان ها، از حدود 1930 جایگاه خود را باز کرده است چرا که ما با سطوح مختلف کارکنان از مدیران ارشد تا پایین تر در ارتباط هستیم که سطوح ارشد معمولا مسئولیت برنامه ریزی، تدوین استراتژی و خط مشی ها و سطوح پایین تر، وظیفه اجرا را بر عهده دارند.

وی افزود: برای هماهنگی بین این بخش ها نیازمند ارتباط هستیم. سطوح بالای سازمان ها، دانش، تفکر و آگاهی شان باید از مکانیزمی عبور کند و به سطح سازه برسد و در سطح سازه اجرایی شود. بر اساس مدلی که در سطوح بالای سازمانی وجود دارد، در سطوح پایین نیز باید همان درک وجود داشته باشد و برای انتقال این دانش و اطلاعات به ابزارهایی نیاز داریم که متداول ترین آنها، نگارش است.

این مدرس دانشگاه، مهارت در نگارش را برای انتقال اطلاعات ضروری دانست و تصریح کرد: اگر مهارت نوشتاری مناسبی نداشته باشیم در انتقال اطلاعات دچار نقیصه می شویم و سیستم سازمانی بعد از مدتی، مسیری را می پیماید که شاید برای مدیران ارشد قابل انتظار نبوده چون از ابزار مناسبی برای فهم درست، استفاده نشده است. بنابراین نوشتار و مکتوبات که توسط نیروی انسانی سازمان ها انجام می شود، جایگاه بسیار مهمی دارد.

اسعدی با اشاره به اینکه افراد باید با نوشتار آشنا باشند و بدانند چگونه باید بنویسند، درباره محتوای ارائه شده در این دوره آموزشی نیز اظهار داشت: آگاهی از انواع نوشته ها، انواع نامه ها، تفاوت گزارش و صورتجلسه، تفاوت حکم و نامه و بخشنامه و نظایر آن، و نیز آشنایی با مفهوم ارتباطات، ارتباطات سازمانی، ارتباطات اداری، انواع مکاتبات اداری، اصول و قواعد مکاتبات اداری، آیین نگارش که شامل دستور زبان، نشانه گذاری و چگونه نوشتن است، از جمله مباحث مطرح شده در کارگاه آموزشی آیین نگارش و مکاتبات اداری بوده است.

وی ضمن تقدیر از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به خاطر برگزاری این دوره و اهمیت دادن به موضوع مکاتبات اداری و آیین نگارش، اظهار امیدواری کرد کارکنان سازمان ها خصوصا موسسات و مراکز تحقیقاتی بتوانند مهارت های خود را در زمینه اصول نوشتاری و مکاتبات اداری ارتقا دهند.

گفتنی است دکتر جمشید اسعدی، بازنشسته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دارای لیسانس و فوق لیسانس مدیریت دولتی و دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه شهید بهشتی تهران است و سمت های مختلفی از جمله مدیرکل سابق فنی حرفه ای استان آذربایجان غربی و سابقه بیش از 15 سال تدریس را در دانشگاه های مختلف، مراکز دولتی و بخش خصوصی در کارنامه خود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 282,748 | بازدید امروز : 4