logo jihad
 یکشنبه 15 تیر 1399
dividerآرشیو اخبارdividerافتتاح هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه دستاوردهای منتخب پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
افتتاح هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه دستاوردهای منتخب پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
افتتاح هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه دستاوردهای منتخب پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

   

افتتاح هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه دستاوردهای منتخب پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی 

مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با حضور معاون علمی رئیس جمهوری،  وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونان وزرا، 22 آذرماه 96، در سالن اجتماعات محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با ارائه تازه ترین دستاوردها و فناوری های خود در این نمایشگاه حضور یافت. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، طرح جامع کشاورزی هالوفیت مبنا (سالیکورنیا)، شیر تخمیری فراسودمند پروبیوتیک، دانش فنی تولید و فرمولاسیون جدید پروبیوتیک گیاهی مبتنی بر سویه های بومی قارچ تریکودرما  و کود زیستی بر پایه استرپتومایسس دستاوردها و فناوری های منتخب ارائه شده در نمایشگاه امسال هستند.

ایجاد اکوسیستم نوآوری و توسعه استارتاپ ها، لازمه توسعه علم و فناوری                                          

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، اکوسیستم نوآوری را تنها راه جذب نخبگان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج دانست و گفت: ما در این مسیر باید در یک صف قرار بگیریم تا بتوانیم زیست‌بوم لازم را ایجاد کنیم.

وی افزود: در اوایل انقلاب 170 هزار دانشجو داشتیم که از این تعداد 57 هزار نفر آنها در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به تحصیل بودند.

ستاری با تاکید بر اینکه ایران بزرگ‌ترین کلونی دانشجویان خارجی در آمریکا را داشته است، ‌اظهار کرد: امروزه 4 میلیون و 700 هزار دانشجو در داخل دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل هستند و تعداد دانشجویان خارجی ما حدود 48 هزار نفر است.

وی با طرح این سوال که تعداد دانشجویان داخلی عدد بزرگی است، ولی چرا بر روی عدد GDP کشور اثر مثبتی ندارد، افزود: جواب آن یک کلمه است و آن اکوسیستم است. ما در کشور زیست‌بوم لازم را برای فعالیت این افراد نداریم و باید این زیست‌بوم را ایجاد کنیم که در آن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حضور دارند و استارتاپ‌ها نیز در آن قادر به شکل‌گیری باشند.

ستاری با اشاره به موفقیت های برخی از دانشگاه‌های خارجی خاطر نشان کرد: استنفورد دارای 10 هزار دانشجو است و یکی از 10 هلدینگ برتر جهان است و این موفقیت به دلیل ایجاد زیست‌بوم مناسب بوده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای ایجاد این زیست بوم باید همه در کنار هم قرار بگیریم، ادامه داد: باید این زیست بوم به گونه‌ای باشد که دانشجویان مشغول به تحصیل خارج از کشور به داخل کشور بازگردند و امروز خوشحالیم که این افراد به کشور بازگشته‌اند و در استارتاپ‌ها کار می‌کنند و خوشحالیم که استارتاپ‌های حوزه خدمات، سالی 10 درصد رشد دارند.

وی با تاکید بر اینکه کشور باید نسبت به دانشجویان امیدوار باشد، اضافه کرد: امروز خوشحالیم که استانداران ما، فناوران و کارآفرینان را سرمایه استان می‌دانند و دیگر به دنبال راه‌اندازی معادن مختلف نیستند. در چنین شرایطی است که پژوهش‌های پایه معنی‌دار می‌شوند و نقش دانشگاه‌ها در اقتصاد و جامعه مشخص می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اقدامات معاونت علمی در مدت چهار سال گذشته، یادآور شد: سیاست‌های اجرا شده در چهار سال گذشته تا حدودی توانسته است چالش‌های این حوزه را رفع کند اما تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله داریم.

ستاری، کارآفرینان و استارتاپ‌ها را سرمایه‌های کشور توصیف کرد که باید از آنها حمایت شود و گفت: هر کدام از اینها سرمایه‌های کشور هستند که قادر به تغییر فرهنگ و اقتصاد کشور خواهند بود و امیدواریم این نمایشگاه، گام موفقی در این راستا باشد.

وی با اشاره به فروش 200 میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان گفت: این اعداد نشان‌دهنده تلاش بی‌وقفه مسئولان است و ما باید در این راه در یک صف در کنار هم قرار گیریم و از سوی دیگر جامعه را با خود همگام کنیم،‌ چرا که در این مسیر با پول دولتی نمی‌توان اکوسیستم دانش‌بنیان را پیاده‌سازی کرد و نیاز به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داریم.

انعقاد قرارداد 77 میلیاردی در فن‌بازار هفته پژوهش سال گذشته

دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار گفت: میزان قراردادهای منعقد شده در فن بازار هفته پژوهش سال گذشته،  ۷۷ میلیارد تومان و میزان فروش دانش فنی در پارک‌های علم و فناوری ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 95 بیش از 2400 محصول فناورانه در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد تولید شده که بیش از 50 درصد آن تجاری سازی شده است. هم چنین 470 اختراع در سال 95 به ثبت رسیده که نشان می‌دهد با اعتماد به جوانان و فراهم کردن شرایط مناسب برای فعالیت آن‌ها توانسته‌ایم در به کارگیری محصولات فعال‌تر باشیم.

پس از سخنرانی های افتتاحیه در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری، از 64 فناوری رونمایی شد. 
گفتنی است نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری از 22 تا 26 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران ادامه دارد. غرفه پژوهشگاه (شماره 103) در سالن 10 و 11 نمایشگاه، پذیرای عموم علاقه مندان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1396-09-22
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 374,769 | بازدید امروز : 110