logo jihad
دوشنبه 16 تیر 1399
dividerآرشیو اخبارdividerحمایت علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت
حمایت علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت
حمایت علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت

حمایت علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت

جلسه مشترک رئیس و برخی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و اعضای انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران، عصر دوشنبه، 29 آبان ماه 96 در محل دفتر ریاست پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، در این جلسه که با حضور دکتر نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه، دکتر مهران شریعت پناهی، دکتر علی اکبر حبشی و دکتر محمدرضا غفاری از اعضای هیات علمی پژوهشگاه و مهندس سید احمد حسینی، نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی و برخی دیگر از اعضای این انجمن برگزار شد، طرفین بر تعامل دوسویه در حوزه تحقیقات کشت بافت و تجاری سازی محصولات و فناوری های مربوط به این حوزه تاکید کردند.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی و گسترش فعالیت انجمن صنفی در حوزه کشت بافت اظهار داشت: پیشنهاد انجمن صنفی کشت بافت را در سال های نخست دهه 1380 ارائه کردم و اکنون که بعد از گذشت سال ها این امر، محقق شده، بسیار مایه خوشحالی است.

  • لزوم ایجاد و توسعه باغ مادری سالم در کشور

خوش خلق سیما با تاکید بر حمایت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت در حوزه های مختلف تصریح کرد: همکاری برای آموزش نیروهای انجمن صنفی و در اختیار گذاردن نیروهای مجرب و کارآزموده، استفاده از آزمایشگاه های مجهز، ارائه گواهینامه (certificate) برای محصولات و فناوری ها در زمینه کشت بافت، امکان بازدید و برخورداری از امکانات مرکز رشد واحدهای فناور در رشت به عنوان زیرمجموعه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله حمایت های پژوهشگاه از انجمن صنفی است.

وی با بیان اینکه اصالت و سلامت نهال ها موضوع مهمی است که پژوهشگاه در این زمینه نیز می تواند با انجمن صنفی کشت بافت همکاری نماید، از اعضای این انجمن خواست اهتمام خود را برای ایجاد و توسعه باغ مادری سالم در کشور برای حل مشکلات باغداران به کار گیرند.

دکتر شریعت پناهی، رئیس بخش کشت بافت و سلول نیز در این نشست با اشاره به اینکه کار انجمن صنفی، به بخش تولید مرتبط است، اظهار داشت: در این زمینه بخش کشت و بافت سلول پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در زمینه سالم سازی نهال ها و تربیت نیروی انسانی آموزش دیده اعلام می نماید.

  • اهداف انجمن صنفی کشت بافت گیاهی

سید احمد حسینی، نایب رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی نیز در این نشست مشترک، ضمن تقدیر از اعلام آمادگی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای حمایت از انجمن صنفی کشت بافت در گفتگو با روابط عمومی پژوهشگاه درباره اهداف حضور در این جلسه و نتایج آن اظهار داشت: انجمن صنفی کشت بافت گیاهی متشکل از مجموعه ای از شرکت های کشت بافتی تجاری کشور، سال گذشته با هدف تدوین استراتژی و تولید تجاری محصولات کشور راه اندازی شد.

وی افزود: متاسفانه ارقام تجاری باغبانی و اینکه بتوانیم آنها را به سرعت وارد پروسه باغبانی کشور کنیم، در اختیار نداریم و اینکه بخواهیم محصول را در باغ قلمه بزنیم و اقداماتی از این قبیل، بسیار زمان بر است. همچنین در زمینه اصالت و سلامت محصولات نیز مشکلاتی وجود دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: در فرایند بیوتکنولوژی و کشت بافت، می توانیم این ارقام را که اصالت و سلامت آنها تایید شده، در فضای ایزوله، تکثیر کنیم و یک رقم را با گواهی اصالت و سلامت به باغدار بدهیم که نتیجه آن افزایش عملکرد در این زمینه است.

نایب رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی با اشاره به فعال بودن پنج شرکت باغ مادری در اصفهان، مشهد، ساری، جوین (سبزوار) و... از اقدامات جزیره ای شرکت ها در حوزه کشت بافت و تولید تجاری محصولات انتقاد کرد و اظهار داشت: نتیجه فعالیت های جزیره ای، عدم امکان برگزاری جلسات با وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بود از این رو انجمن صنفی کشت بافت مجموعه ای ازاین شرکت ها را در قالب هیات مدیره گردهم آورد که ثمره آن، تشکیل جلسات و تعاملات دوسویه با مراکز تحقیقاتی معتبر در حوزه کشت بافت و ایجاد لینک تجاری بود.

وی با اشاره به جلسه مشترک با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز اظهار داشت: از آنجا که اطلاعاتی درباره پژوهشگاه، تحقیقات و امکانات آن در حوزه کشت بافت داشتیم، و می دانستیم پروتکل های خوبی در این مرکز تحقیقاتی ارزشمند کشور تولید شده، که برخی تجاری بوده و به شرکت ها واگذار شده و برخی در حال تجاری سازی است، درخواست کردیم پروتکل ها به صورت تجاری به شرکت ها داده شود و آنها دیگر روی تحقیقات کار نکنند.

حسینی افزود: ما می خواهیم تضمین داشته باشیم که پروتکل ها بعد از مدتی به مشکل نخورد و موسسه ای که در کشور پروتکل را می فروشد برای سال های متمادی، مثلا 10 سال آن را تضمین کند و اگر با مشکل سازمانی و اصالت و سلامت مواجه شد، از آن حمایت نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1396-08-29
منبع : اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

  • آخرین مقالات
  • آخرین اخبار
  • پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی 16 و 17 اردیبهشت ماه میزبان دو دانشمند برجسته ژاپنی است که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیده های آبی رنگ در دنیا هستند. ...
  • دومین کنفرانس علمی منطقه ای مالکیت فکری آسیا (IPSCHOLAR ASIA) تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری و سازمان تجارت جهانی با حضور متخصصان حقوق مالکیت فکری آسیا در دانشکده حقوق دانشگاه ملی سنگاپور برگزار شد. ...
  • دکتر حاجی‌رضایی، استاد تمام موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی(IPK)  آلمان به منظور مشاوره و تقویت ارتباطات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به ایران سفر کرده است. ...
  • انتشار جدیدترین مقاله عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه مهندسی ژنتیک ضریب تاثیری با نمره 8/9 را کسب کرد. دکتر پژمان آزادی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی از چاپ تازه ترین مقاله ی خود در یکی از معتبرترین نشریه های تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد. ...
  • سخنرانی محقق بخش انتقال ژن و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در یکی از معتبرترین کنگره­های بین المللی در حوزه علوم زیستی کنگره بین­ المللی بیوشیمی  و زیست شناسی مولکولی در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سئول کره جنوبی با رویکردی تخصصی و کاربری میزبان محققان و دانشمندان حوزه بیوتکنولوژی و زیست شناسی بود. ...
  • کنفرانس بین المللی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها از تاریخ 23-21 ژوئن 2016 (31 خرداد لغایت 2 تیر 95) در بوداپست مجارستان با حضور حدود 400 محقق فعال در زمینه پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌های انسانی و دامی از حدود 60 کشور دنیا از قبیل آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئد، سوییس، آلمان، هلند، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، روسیه، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، ...
faq
© تمامی حقوق برای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
بازدید کل : 374,784 | بازدید امروز : 15