چهارشنبه 06 بهمن 1395      العربیه | English
تاریخ: 1395/10/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 254 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
با اعضای جدید هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بیشتر آشنا شویم: این قسمت : دکتر الهه معتمدی

با اعضای جدید هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بیشتر آشنا شویم:  این قسمت : دکتر الهه معتمدی

 

با اعضای جدید هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بیشتر آشنا شویم:

 

 

این قسمت : دکتر الهه معتمدی

دکتر الهه معتمدی در مرداد ماه سال 1362 در خوزستان چشم به جهان گشود. وی تحصیلات متوسطه را در رشته ریاضی- فیزیک در شهر مشهد به پایان رساند و در همان دوران تحصيل متوجه علاقه وافر خود به علم شيمي شد و با شركت در المپیاد شیمی دانش­آموزی  نائل به كسب مقام در سطح استانی آمد. علاقه اش به شيمي به عنوان يك دانش كاربردي در تمامي زمينه­ها باعث شد كه اين رشته را براي ادامه تحصيل در دانشگاه برگزيند؛ بنابراين پس از قبولی در رشته شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی اصفهان، راهي آن شهر شد.

الهه معتمدی دوران كارشناسي را با مطالعه و پشتكار فراوان و با کسب رتبه اول به پایان رساند و به علت علاقه بسیار به سنتز ترکیبات مختلف با خواص ارزشمند، رشته شیمی آلی را براي مقطع كارشناسي ارشد انتخاب كرد و در سال 1384 در دانشگاه تربیت مدرس براي ادامه تحصيل در اين مقطع پذیرفته شد. در همان دوران که همزمان بود با شكوفايي دانش نانوتکنولوژی در کشور، وی عنوان پایان نامه خود را با موضوع " سنتز نانو ذرات مس و ترکیبات آلیاژ " زیر نظر دکتر کسایی به عنوان استاد راهنما انتخاب نمود. دکتر معتمدی پس از دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در سال 1386 علی رغم قبولی در آزمون دکتری شیمی آلی دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی در سال 1387، به علت علاقه به ادامه کار تحقیقاتی در حوزه نانو در دانشگاه تربیت مدرس به ادامه تحصیل پرداخت. وی در طول این دوره در مکتب اساتیدی چون پروفسور عیسی یاوری علم آموخت و رساله دکتری خود را با محوریت" کاربردهای نانوذرات در حوزه شیمی" آغاز نمود.

عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی دوره های آموزشی سنتز انواع نانوذرات مغناطیسی، نانولایه­های گرافن و گرافن اکسید، نانوکامپوزیت­های پلیمری و فلزی را به با موفقیت سپری نمود و کاربرد این ترکیبات را در زمینه­هایی چون حذف آلاینده­های آب، کاتالیزور واکنش­های شیمیایی و تقویت­کننده ترکیبات پلیمری مورد بررسی قرار داد. وی همچنین در طی این دوران، به عنوان مدرس در دانشگاه آزاد اسلامی دروس شیمی عمومی، شیمی آلی و آزمایشگاه های شیمی را تدریس کرده و به عنوان همکار اصلی در دو طرح پژوهشی در رابطه با سنتز نانوامولسیون های پلیمر اکریلات/سیلیکا با کاربرد استفاده در رزین پایه رنگ و سنتز ترکیبات نانوکامپوزیت اکریلات/اورگانوکلی با جهاد دانشگاهی همکاری داشت.

گفتنی است دکتر الهه معتمدی در سال 1391 پس از دفاع از رساله دکتری با درجه عالی بلافاصله به عنوان محقق پسا دکتری در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران مشغول به فعالیت شد و پروژه تحقیقاتی خود را با هدف استفاده از فناوری نانو برای تخلیص و جداسازی داروی ضدسرطان تاکسول از عصاره گیاهی آغاز نمود. دو سال فعالیت پژوهشی در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران باعث شد تا به رویکردهای کشاورزی نانوفناوری علاقه مند شده و با زمینه­های کاربردی بسیار گسترده علم نانو در بستر کشاورزی و علوم وابسته بیش از پيش آشنا شود. وی همچنین در طی این سال ها به عنوان همکار اصلی در طرح های ساخت ترکیبات آبگریز کننده سطوح با استفاده از نانوفناوری، ساخت ژل رفع آلودگی برای سطوح با دانشگاه مالک اشتر، و به عنوان مجری طرح نانوکامپوزیت های واکس برای تولید پوشش ها و فیلم ها با ستاد توسعه فناوری نانو همکاری داشته است.

شایان ذکر است حاصل فعالیت ­های پژوهشی ایشان در طی اين سال­ها 20 مقاله ISI، 2 ثبت اختراع داخل، شرکت در 3 کنفرانس بین المللی خارجی ، 15 کنفرانس ملی و طرح تحقیقاتی مورد اشاره بوده است.

 

عکس: سینا معتمدراد

اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

 

کد: 3510
گروه: اخبار
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • با اعضای جدید هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بیشتر آشنا شویم:  این قسمت : دکتر الهه معتمدی
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت