چهارشنبه 06 بهمن 1395      العربیه | English
تاریخ: 1395/09/25 نظرات: 0 نظر نمایش: 103 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد

آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد

در طی آستانه هفته پژوهش، نشستی با حضور همکاران بخش های پژوهشی، اداری مالی و پشتیبانی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور با رییس این پژوهشکده در دفتر مدیریت برگزار شد.

 

به گزارش اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها آیین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در روز چهارشنبه مورخ 24 آذر ماه انجام شد؛ دکتر فضل الله افراز رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در سخنانی ضمن شادباش فرارسیدن هفته پژوهش، هدف از این نشست را معرفی فعالیت­های پژوهشی اعضای هیات علمی به همکاران دیگر و آشنایی بیشتر همکاران غیرپژوهشی با این فعالیت ها دانست. وی این نشست را پیرو تصمیم ریاست پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی دانست که همزمان در کل مجموعه پژوهشکده مادری و پژوهشکده های منطقه ای در حال برگزاری است.

طی این نشست دکتر جمشیدی؛ عضو هیات علمی بخش بیوتکنولوژی دام، طیور و آبزیان، به معرفی طرح در دست انجام خود با عنوان "تغییر رنگ ماهی آکواریومی با انتقال ژن های فلورسنس" پرداخت. وی در سخنانی با اشاره به ارزش اقتصادی این طرح و بی بهره بودن ایران از بازار جهانی ماهیان زینتی، دستیابی به ماهی تراریخته رنگی را برای افزایش بازارپسندی ماهیان ارزشمند دانست و از آن به عنوان فرصتی برای فروش در خارج از کشور و ارزآوری برای کشور یاد کرد. وی همچنین این طرح را از دیدگاه بومی سازی فناوری انتقال ژن در ماهیان دارای ارزش دانست و ابراز امیدواری کرد که انجام آن، زمینه ساز پروژه دیگری برای انتقال ژن هورمون رشد در ماهی قزل آلا باشد.

دکتر مریم رویان؛ عضو هیات علمی بخش بیوتکنولوژی دام، طیور و آبزیان، دیگر سخنران این نشست بود. وی با معرفی طرح خود با عنوان "تولید مکمل های پروبیوتیکی جدید برای تغذیه طیور، آبزیان و حشره های صنعتی" به ارزش سودمند پروبیوتیک ها بر تندرستی و سازوکار اثرگذاری آنها بر میزبانشان پرداخت. وی، بهبود کیفیت گوشت مرغ و غنی سازی آن، کاهش بیماری های مهم و مشترک میان انسان و طیور، افزایش وزن و کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در طیور، بهبود ضریب تبدیل و افزایش وزن در گاوهای گوشتی، بهبود سیستم ایمنی و کاهش اسهال گوساله، افزایش تولید شیر گاوها، بهبود رشد و ضریب تبدیل و افزایش مقاومت در آبزیان، تحریک سیستم ایمنی و افزایش سلامت کلونی های زنبور عسل را از برتری های بهره گیری از پروبیوتیک ها برشمرد.

در آقای دکتر اسدی؛ عضو هیات علمی بخش کشت بافت،  به معرفی دو پروژه خود با عنوان های "بررسی سه شبه لیموی جدید در مقایسه با لیموترشهای مکزیکن و پرشین در جنوب کشور" و نیز "بررسی صفت های باغبانی ژنوتیپ های حاصل از دورگ گیری برای دستیابی به شبه لیموهای جدید" پرداخت. وی ضمن معرفی عامل بیماری جاروک و ناقل آن، به آسیب های فراوان صنعت کشت و کار لیموترش بویژه در استان های جنوبی کشور اشاره کرد و راه مقابله و کنترل آن را تولید رقم های مقاوم یا متحمل، کنترل علفهای هرز، کنترل ناقل ها، قرنطینه و تغذیه دانست. وی همچنین با سپاس از همکارانی که یاریگر او در انجام طرح ها در سالهای گذشته بودند، انتظار خود را از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، کمک به ثبت رقم تازه دانست.

آقای مهندس وحیدی؛ کارشناس ارشد بخش بیوتکنولوژی دام، طیور و آبزیان سخنران دیگری بود که در این نشست، به پروژه های در دست انجام خود با عنوان های "شناسایی میکروبیوم شکمبه گاو و گوسفند به منظور جداسازی آنزیم های هیدرولاز تجزیه کننده ضایعات لیگنوسلولزی با استفاده از روش متاژنومیکس" و "بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران از طریق تعیین ژنوتیپ کل ژنوم" پرداخت. وی با اشاره به فراوانی مواد لیگنوسلولزی در بخش کشاورزی (پسماند و غیر پسماند)، به کاربرد سودمند آنها در تغذیه دام پرداخت. برای نمونه کاه برنج که از منبع های مهم لیگنوسلولزی و تجدیدشونده است، می تواند در تغذیه دام بکار رود. وی در ادامه، پروژه بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران را ادامه طرح بین المللی پژوهشکده دانست که در آن طرح، پنج نژاد از بزهای بومی و ده نژاد از گوسفندان بومی ایران بررسی شده بودند. مهندس وحیدی همچنین از طرح دیگری با نام "شناسایی تغییرات ساختاری در ژنوم حیوانات اهلی و وحشی ایران" یاد کرد که با مشارکت کشور چین و بر روی ده گونه متفاوت از دامها و طیور در دست انجام است.

در پایان این نشست، از سپیده خساره، فرزند همکار یکتا، به دلیل قبولی در دانشگاه دولتی با رتبه بالا به عنوان "فرزند موفق همکار"، از اردشیر علیدخت، به دلیل کوشش های بسیار ارزنده به عنوان " نیروی پشتیبانی برتر"، از سحر محمدی، به خاطر انضباط کاری و تلاش در انجام وظیفه به عنوان "نیروی اداری مالی برتر" و از مهندس فرهاد وحیدی به دلیل تلاش های پژوهشی ارزشمند به عنوان "پژوهشگر برتر" تقدیر شد.

عکس: آرشیو عکس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی

اداره روابط عمومی و ترویج یافته ها

کد: 3506
گروه: اخبار
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد
  • آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد
  • آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد
  • آیین گرامیداشت هفته پژوهش در پژوهشکده بیوتکنولوژی  کشاورزی منطقه شمال کشور برگزار شد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت